Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın en büyük hastanelerinden biri İstanbul, Başakşehir’e geliyor

24 Temmuz 2017 Pazartesi 10:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir Kayaşehir’de inşa edilecek olan İkitelli İstanbul Şehir Hastanesi’nin kredi anlaşmasını imzaladı.

Dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden birisi olacak olan İkitelli İstanbul Şehir Hastanesinin kredi anlaşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Çırağan Sarayı’nda imzalandı. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, proje ortakları ve çok sayıda davetli katıldı.

 “ŞEHİR HASTANELERİ BENİM HAYALİMDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Şehir hastaneleri birinci derece ve sadece büyükşehirlerimizi hedef alan hastaneler zinciridir. Özel bir kanun çıkarmak dahil tüm sorunları çözerek 2013'te ilk 13 hastane için imzaları atmayı başardık. İnşaatına başlayamadıklarımız var. Tüm desteğime rağmen böyle bir gecikme ortaya çıkmasından dolayı da müteessirim. Bu kayıp ülkemindir. 2019 yılında da Eskişehir, Elazığ ve Konya Karatay şehir hastanelerini açmayı planlıyoruz. Şu anda 21 proje ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Sağlık konusu, eğitim, emniyet ve adaletle birlikte öncelik verdiğimiz 4 alandan biridir” dedi.

 “BAŞAKŞEHİR SAĞLIK KENTİ OLACAK”

Kredi imza törenine katılan Başkan Uysal, şehir hastanelerinin Türkiye’de sağlık alanında kat edilen mesafeleri göstermek adına güzel bir örnektir olduğunu belirterek, “Kayaşehir’de inşasına başlanılan sağlık kompleksimiz yalnızca Başakşehir’e değil çevre ilçelerimize de hizmet verecek. Hastanemiz Türkiye’ye ve ilçemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu. 

1 MİLYON METREKARENİN ÜZERİNDE ALAN

İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi, tamamlandığında 2.700 yatak kapasitesine sahip olacak ve günde 23 bin 600 hastaya hizmet verecek. 1 milyon metrekarenin üzerinde inşaat alanı olan şehir hastanesi, dünyanın en büyük hastanelerinden biri olacak. Yapıların deprem yüklerini aktarmada en etkili teknoloji kabul edilen sismik izolatör teknolojisi ile donatılacak olan hastane, deprem anında bile normal faaliyetine devam edebilecek. Deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetler aksama olmadan yerine getirebilecek.

2020 yılında hizmete girmesi planlanan İkitelli Şehir Hastanesi Projesi, inşaat sürecinde aylık yaklaşık 6 bin kişiye, hastane tamamlandığında ise yaklaşık 10 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. Projenin 1 Ekim tarihinde inşaatına başlanması ve 36 ayda tamamlanması planlanıyor.

basaksehir2.jpeg

basaksehir3.jpeg

basaksehir4.jpeg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu