Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Botanik EXPO'sunu yapmaya hak kazanan Antalya'da, EXPO heyecanı yaşanıyor

25 Kasım 2011 Cuma 09:24
Paris'te Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) Genel Kurulu'nda 2016'da yapılacak Dünya Botanik EXPO'sunu yapmaya hak kazanan Antalya'yı fuar sırasında 5 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor. “Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO'nun kente 4 milyar avro gelir getireceği tahmin ediliyor.

Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Dünya Botanik EXPO'sunu yapmaya hak kazanan Antalya'da, EXPO heyecanı yaşanıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın koordinasyonunda “Çiçek ve Çocuk” temasıyla 2016'da yapılacak Botanik EXPO'suna tek aday olan Antalya, Paris'te düzenlenen Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) Genel Kurulu'nda yapılan oylamanın ardından organizasyonu resmen üstlendi. Antalya'da Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün (BATEM) 90 dönümlük bir alanı EXPO için hazırlanacak.

130 ülkenin katılımının öngörüldüğü EXPO 2016'yı 5 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor. 2 milyon turistin sadece EXPO amacıyla şehre geleceği düşünülürken, fuarı 3 milyon yerli turistin ziyaret edeceği tahmin ediliyor. Organizasyona katılacak ülkelerin ve kuruluşların bahçelerini oluşturma maliyetlerinin ve yatırım ile giderlerinin ortalama 2 milyon euro seviyesinde olacağı bildirilen fuarda, 20 bin sosyal ve kültürel faaliyetinin yapılması öngörülüyor. Fuarın kente toplamda 4 milyar euro gelir getireceği ve 30 bin kişiye istihdam sağlayacağı tahmin ediliyor.

Dünyanın en kapsamlı ve görkemli organizasyonlarından olan EXPO'nun, gerek Türkiye gerekse Antalya'nın uluslararası alanda tanıtımı açısından büyük bir fırsat olarak görüldüğü, fuar süresince Isparta ve Burdur'daki kış turizminin de hareketleneceği belirtiliyor. Fuar kapsamında tarımsal sergi alanı oluşturulması, dünyanın en büyük tarım müzesinin yapılması planlanıyor.

“EXPO bir inanmışlığın zaferi oldu”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'da yönetici konumundaki herkesin bir araya gelerek diyalog içerisinde 3 yıldır büyük emek verdiğini söyledi. Antalya'daki herkesin bu iş için yüreğini ortaya koyduğunu anlatan Budak, “EXPO bir inanmışlığın zaferi oldu. Bu organizasyon için Antalya'daki herkes tek yürek oldu. Herkes çok çalıştı ve sonucunu aldı” dedi.

Budak, Avrupa'da Antalya'ya büyük ilgi gösterildiğini ve bu organizasyonu almanın gururunu yaşadıklarını kaydetti. EXPO 2016'nın Türkiye'nin aldığı en büyük organizasyonlardan biri olduğunu dile getiren Budak, “Bu, Türkiye'nin ilk EXPO'su oldu. Türkiye için çok büyük bir referans ve çok büyük bir öneme sahip” dedi.

Antalya'nın birtakım yatırım eksikliklerinin bulunduğunu vurgulayan Budak, “Antalya'nın Anadolu kentlerine demiryolu ile bağlanması gerekiyor. Organizasyonun düzenleneceği 2016 yılındaki turist hedefi 15 milyon. Bu fuarla birlikte 7-8 milyon ekstra turistin geleceğini düşünürsek turist sayısı 20 milyonu aşacaktır. Bu turistleri Kapadokya, Pamukkale, Mardin gibi Anadolu'ya da çekmemiz gerekiyor” görüşünü ifade etti. Turizm sektörüne yaklaşık 50'ye yakın sektörün bağlantılı olduğunu ve bu fuar sayesinde Türkiye'deki bütün sektörlerde bir canlanma meydana geleceğini belirten Budak, “Antalyalı çiftçinin ürettiği ürünlerden, esnafta bir canlanma meydana gelecek. Antalyalı bu projeyi çok istiyordu. Bu projenin Antalya'da düzenlenmesi Antalya'nın tarihsel gücünü de ortaya koydu” dedi.

Budak, Expo 2016'nın Türkiye'ye gelecek yeni ve büyük organizasyonların da yolunu açacağını kaydetti.

antalya3.20111125092633.jpg

antalya2.20111125092657.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar