Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ’nin adetini 200 TL’ye satın aldığı rögar kapakları çok cüzi rakamlarla hurdacılara satılıyor

01 Mart 2012 Perşembe 11:29
Kamu malı niteliğindeki rögar kapakları ve yağmur suyu ızgaraları sorumsuz kişilerce çalınarak hurdacılara cüzi fiyatlara satılıyor. DİSKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Dairesi Başkanı Harun Vural, olayın DİSKİ’ye hem ek mali bir yük getirdiğini hem de yurttaşların can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini söyledi....

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKi) Kanalizasyon Daire Başkanlığı, kentin belirli noktalarında bulunan rögar kapakları ve yağmur suyu ızgaralarının düzenli bir şekilde çalındığını açıkladı.

Kentin altyapı hizmetlerinin önemli bir parçası olan rögar kapakları ve yağmur suyu ızgaraları hurdacıların önemli bir kazanç kapısı haline geldi. Halen kent genelinde birçok noktada 40 bin adet bulunan ve her biri ortalama 80 kilo ağırlığında bulunan rögar kapakları hurdacıların gözdesi durumunda.

Her gün ortalama 15 adet çalınıyor

DİSKİ’nin önemli bir mali bütçe ayırarak adetini 200 TL’ye satın aldığı rögar kapakları çok cüzi rakamlarla hurdacılara satılıyor. Kanalizasyon Daire Başkanı Harun Vural, günlük ortalama 10-15 adet rögar kapağı ve yağmur suyu ızgarası çalındığını söyleyerek, DİSKİ’nin büyük bir zarara uğratıldığını söyledi. Vural büyük bütçelerle satın alınan kamu malı niteliğindeki rögar kapakları ve yağmur suyu ızgaralarının yeniden alınmasıyla DİSKİ’nin iki kez zarara uğratıldığını vurguladı. 

Can ve mal güvenliğini tehdit ediyor

Sorumsuz kişilerce gerçekleştirilen hırsızlık olayının aynı zamanda can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini ifade eden Vural, zarara uğrayan kişilerin konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi. Söz konusu durumun DİSKİ’nin güvenirliğini zedelediğini de belirten Vural, rögar kapakları ve yağmur suyu ızgaralarını çalan ve satın alan hurdacıları sorumsuzca davranışları nedeniyle kınadı.

Tedbir alınmalı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’na ve ilçe belediyelerine resmi yazı yazarak durumu ihbar ettiklerini belirten Vural, yurttaşların mal ve can güvenliğinin korunması için daha sıkı tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

diski2.20120301113333.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar