Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta 109 belediyenin elektrik borcu 260 milyon lira

08 Ocak 2015 Perşembe 00:27
DEPSAŞ'ın belediyelerin borcu nedeniyle elektriği kesmesi halinde 6 kentte yaşayan 5.5 milyon kişi susuz kalacak.

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerine elektrik veren Dicle Elektrik Perakende Dağıtım A.Ş., (DEPSAŞ) 6 ildeki 109 belediyenin 260 milyon lirayı bulan elektrik borcu bulunduğu, borç nedeniyle elektriğin kesilmesi halinde 5.5 milyon kişinin susuz kalabileceğini bildirdi.

Bölgedeki birçok ildeki belediyelerin mevcut elektrik borçları nedeniyle kesilmesi halinde önümüzdeki günlerde ciddi su kesintilerine de yol açabileceği belirtildi. DEPSAŞ, tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak gibi illerde yer alan 109 belediye ile yüzlerce köyün elektrik borcunun 2014 sonu itibariyle 260 milyon TL'yi bulduğu bildirildi. Elektriklerin kesilmesi halinde köy içme suları ve şehirlerdeki su dağıtımlarının da duracağı belirtildi. Açıklamada,  borçların ödenmemesi durumunda birey, hem de belediyelere hizmet vermekte büyük güçlük çekileceği belirtilerek, "Dicle elektrik satın aldığı elektriğin parasını peşin ödüyor. Şirket 3 gün içinde ödediği elektriğin parasını belediyelerden aylarca tahsil edemediği için şirket faaliyetleri açısından bu yaşamsal bir tehdit oluşturuyor" denildi.

5.5 MİLYON KİŞİ SUSUZ KALABİLİR
Belediyelerin elektrik borcunun ağırlıklı olarak arıtma tesisleri, içme ve kullanma suyu ile park, bahçe aydınlatması gibi kalemlerin oluşturduğunun belirtildiği açıklamada, köylerin borcunun ise içme suyu şebekesinde ve pompajda kullanılan elektrikten kaynaklandığı kaydedildi. Söz konusu borç yüzünden şirketin belediye ve köylerdeki elektrikleri kesmesi halinde, aralarında Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin gibi 3 büyükşehir belediyesinin de bulunduğu yüzlerce yerleşim biriminde ortalama 5.5 milyon kişinin susuz kalacağı belirtilenı açıklamada, halkın zorluk ile karşılaşmaması için borçların ödenmesi istendi.

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu