Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DİSKİ tarafından yaptırılan “Hizmet Memnuniyeti Anketi”, Diyarbakırlıların yüzde yüze yakın bir oranla musluk suyu içtiğini ortaya koydu

25 Ocak 2012 Çarşamba 00:36
DİSKİ tarafından yaptırılan “Hizmet Memnuniyeti Anketi”, Diyarbakırlıların yüzde yüze yakın bir oranla musluk suyu içtiğini ortaya koydu. Buna karşın Türkiye’de büyükşehir belediyeleri içinde en ucuz suyun verildiği kentte DİSKİ’yi su fiyatları konusunda başarılı bulanların oranı yüzde 50’lerde kaldı

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), 2012 yılında daha iyi hizmet üretmek, yurttaşların beklentileri ve önerileri doğrultusunda çalışmalarına yön vermek amacıyla Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’ne (SAMER) “Hizmet Memnuniyeti Araştırması” anketi yaptırdı. Anket, Diyarbakır’ın Kayapınar, Sur, Yenişehir ve Bağlar ilçelerinde 18 yaş ve üstü DİSKİ abonelerini temsil eden 1013 kadın ve 992 erkek olmak üzere 2 bin 5 denekle yüz yüze görüşme metodu ve tabakalı tesadüfi yönteme göre hazırlandı.

DİSKİ tanınan bir kurum

Ankete göre DİSKİ’yi bilenlerin oranı Bağlar’da yüzde 86, Kayapınar’da yüzde 85, Sur’da yüzde 78 ve Yenişehir’de yüzde 83 olarak gerçekleşti. Eğitim düzeyi ile DİSKİ’nin tanınması arasında doğru bir orantı olduğunu ortaya koyan ankete göre erkeklerin kadınlara göre DİSKİ’yi tanıma ve bilme oranları daha yüksek.Yine ankete göre DİSKİ’nin eşit hizmet veren bir kuruluş olduğunu düşünenlerin oranı Bağlar’da yüzde 64, Kayapınar ve Sur’da yüzde 69 ve Yenişehir’de yüzde 74. DİSKİ’nin görevlerini yerine getirdiğine dair en yüksek kanaat yüzde 71 ile Kayapınar olurken, en düşük oran yüzde 65 ile Bağlar ilçesi oldu. Suların devamlı akması konusunda DİSKİ’yi başarılı bulanların oranı ise Yenişehir’de yüzde 89, Kayapınar’da yüzde 88, Sur’da yüzde 85 ve Bağlar’da yüzde 75 oranında gerçekleşti. DİSKİ, kanal hizmetleri alanında “Suların devamlı akması” konusundan daha az başarılı bulundu. Kanal hizmetlerinde DİSKİ’nin en az başarılı bulunduğu ilçe yüzde 73 ile Sur oldu. Yine abonelik başvuruları ve işlemlerinde DİSKİ’yi başarılı bulan ilçeler Yenişehir ve Kayapınar oldu.

DİSKİ vezneleri tercih ediliyor

Ankete göre DİSKİ fatura işlemlerinde her dört ilçede de başarılı görülüyor. Fatura işlemlerinde en yüksek oran yüzde 88 ile Yenişehir’e karşılık, Sur ilçeler arasında DİSKİ’yi en başarısız bulan yer oldu. Buna karşın “DİSKİ’nin fatura itirazlarının değerlendirilmesi hizmeti”nde yurttaşların pek fikir sahibi olmadığı ortaya çıktı. Ankete göre her dört ilçede de DİSKİ’yi fatura itirazlarının değerlendirilmesi konusunda başarılı bulanların oranı Yenişehir’de yüzde 68, Sur’da yüzde 62, Kayapınar’da yüzde 56 ve Bağlar’da yüzde oranında gerçekleşti. Ankete göre su faturalarının en çok ödendiği yer DİSKİ vezneleri olurken bunu PTT şubeleri takip etti.

ALO 185 bilinmiyor

DİSKİ’nin tanınma ve bilinme oranları yüksek olmasına karşın su ve kanal şikâyetlerinin bildirildiği “ALO 185” hattının yurttaşlarca bilinmediği ortaya çıktı. Her dört ilçede “ALO 185 Hattı”nı bilmeyenlerin oranı yüzde 90’lar düzeyinde kaldı. SAMER Araştırma Şirketi yetkilileri bu durumu yurttaşların su ve kanal arızaları konusunda sıkıntı yaşamamasına bağladı. DİSKİ, “Su fiyatları”nda Sur ilçesi hariç diğer ilçelerde diğer hizmetlere oranla daha az başarılı görüldü. Ankete göre DİSKİ’yi su fiyatları konusunda başarılı bulanların oranı yüzde 50’lerde kaldı. Diğer yandan DİSKİ’nin kaçak su denetimlerinin yeterli görülmediği ortaya çıktı.Kaçak su denetimleri  Bağlar’da yüzde 42, Kayapınar’da yüzde 57, Sur’da yüzde 40 ve Yenişehir’de yüzde 46 oranında yetersiz görülmüştür.

Herkes musluk suyu içiyor

Ankete katılan denekler “Musluk suyu içiyor musunuz” sorusuna yüzde yüze yakın bir oranla “evet” cevabını verdi. Buna göre musluk suyunu içme oranı Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir’de yüzde 98, Sur’da ise yüzde 96 oldu. Ankete katılan deneklerin büyük bir bölümünün Diyarbakır’da su sorunu olmadığını düşündüğü ortaya çıktı. Görüşülen deneklerin büyük bir bölümü ise su tasarrufu ile ilgili bilinçlendirme yapılması gerektiğini söyledi. Bunu; mutfak, banyo, tuvalet gibi evde kullanılan su miktarının azaltılması gibi öneriler izledi.

“Hizmet Memnuniyeti Araştırması” anketi, DİSKİ’nin kurumsal yapılanmasına büyük katkı sağlayacak. Yurttaşların sorunları, beklenti ve önerilerini ortaya çıkaran anket, ayını zamanda DİSKİ’nin katılımcı mekanizmasına da örnek teşkil ediyor. DİSKİ’nin 2012 yılı hizmet planlamasında anket sonuçları kılavuz niteliğinde olacak.

diyarbakir2.20120125003921.jpg

diyarbakir3.20120125003938.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar