Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Denizli Belediyesi kalorifer kazanlarının zamanında ve standartlara uygun şekilde yakılması için denetimlerini sıklaştırdı.

26 Aralık 2012 Çarşamba 03:03
Denizli Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ekipleri havaların soğumasıyla birlikte yanan soba ve kaloriferlerin neden olduğu hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla kömür satış noktalarında ve konutlarda denetimler gerçekleştirdi

Denizli Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ekipleri havaların soğumasıyla birlikte yanan soba ve kaloriferlerin neden olduğu hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla kömür satış noktalarında ve konutlarda denetimler gerçekleştirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin kontrolü için yetki devri alan Denizli Belediyesi, kömür satış noktalarında ve konutlarda denetimlerini sıklaştırdı. Belediye hava kirliliğinin önüne geçmek için soba ve kalorifer kazanlarının zamanında ve standartlara uygun şekilde yakılması için denetimler gerçekleştiriyor. Denizli Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği denetimlerde kömür satış noktaları da yakın takibe alındı. Soba ve kazanların yakımı konusunda uyarıda bulunan ekipler, konutları tek tek dolaşarak kontroller gerçekleştiriyor.


Konuya ilişkin Denizli Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü’nden yazılı bir açıklama yapıldı. Belediyenin hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla çalışmalar sürdürdüğü, bununla birlikte vatandaşlarında konuya duyarlılık göstermesi gerektiğinin belirtildiği açıklama da şu görüşlere yer verildi: “ Denetimler kapsamında kömür satış noktalarına kömür satış izin belgelerinin olup olmadığı satılan kömürlerin İl Mahalli Çevre Kurulu’nca belirlenen kalite kriterlerine uygun olup olmadığı denetlenmektedir. Ayrıca hava kirliliğini sadece kömür satış noktalarını denetleyerek engellenemeyeceği bilinciyle konutlarda da denetim ve eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Bu denetimlerde hem yakılan kömürün kalitesi belirlenmekte hem de kalorifer yakıcılarına ve apartman site yöneticilerine yerinde eğitimler verilmektedir. Eğitimler kapsamında kazan-baca bakım ve temizliklerinin yapılması, uyulması, kazanların ateşçi belgesi olan görevlilerce usulüne uygun olarak yakılması ve az yakıtla çok ısınmak için neler yapılacağına dair vatandaşlarımıza pratik bilgilendirmeler yapılmaktadır. Konutlardan alınan numunelerin belediyemiz bünyesinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite olmuş laboratuar (DENÇEV) Çevre Kalite Laboratuarı’nda analizleri de yapılmaktadır.”

Yapılan açıklamada daha sağlıklı ve daha temiz bir ortamda yaşayabilmek için nelere dikkat edilmesi konusunda şu uyarılara da yer verildi: “ Kalorifer kazanı ateşçi belgesi olmayanlar, ateşçi olarak görevlendirilmemeli. Dış ortam sıcaklığı gece gündüz 15 derecenin üzerinde olduğu günlerde kalorifer ve sobalar yakılmamalı. Kalorifer ve sobaların ilk ateşlemesi sabah 06.00-09.00 arası ve akşam 16.00-19.00 saatleri arası yapılmamalıdır. Tüketiciler, kömürlerini satış izin belgesi olan yerlerden kömürlerini almalı. Açıkta kömür satılmamalı ve alınmamalı, kalitesiz kömür kullanılmamalı. Kalorifer kazan kontrolleri ve bakımları sürekli yapılmalı, bacalar her yıl temizletilmeli. Belediyemizin yakıt ve hava kirliliği konusu dahilinde vatandaşlarımızdan gelecek her türlü bildirimler için ALO (153) çağrı merkezimiz 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.”

denizli2.20121226030757.jpg

denizli3.20121226030818.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu