Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çukurova Kalkınma Ajansı ve Adana Sağlık Turizmi Derneği sağlık turizmi konusunda işbirliği yaptılar

07 Ocak 2012 Cumartesi 19:54
Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından Adana Sağlık Turizmi Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen “Adana Sağlık Turizmi Kümesi Yol Haritası” çalışmaları kapsamında kümelenme konusunda farkındalık yaratmak amacıyla toplantılar serisinin ilki Adana Ticaret Odası’nda yapıldı.

Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından Adana Sağlık Turizmi Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen “Adana Sağlık Turizmi Kümesi Yol Haritası” çalışmaları kapsamında kümelenme konusunda farkındalık yaratmak amacıyla toplantılar serisinin ilki Adana Ticaret Odası’nda yapıldı. ASTD Başkanı Hüseyin Çelik, sağlık turizmi ile ilgili Adana’da bir ilki daha yaşadıklarını ve ÇKA ile ATO’nun katkılarıyla yaptıkları kümelenme konusundaki ilk çalışmalarının Türkiye’deki diğer illere ve sektörlere de örnek olmasını istedi. Çelik, hükümetin 2023 yılı için sektörlerine yönelik koyduğu 20 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için çaba harcadıklarını söyledi.

SAĞLIKTA KALİTE ÖN PLANA ÇIKTI
Adana Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Hüseyin Çelik, vatandaşın kaliteli sağlık hizmeti aradığını, fiyatı çok konuşmalarına rağmen kalitenin vazgeçilmez bir unsur olduğuna dikkat çekti. Çelik, “İnsanlar ucuz fiyatın peşinde değil. Kaliteli hizmeti düşük maliyette bulabiliyorsa geliyorlar sizi tercih ediyor. Bu çok altı çizilecek bir durum. Çünkü turizm sektöründe bunun acısını çok yaşadık. Fiyat üzerindeki rekabete geçtiğin zaman ülkenin imajını da ve karlılığını da çok önemli etkiliyor. Bu nedenle bu sektörde kaliteye ödün vermeden hizmet sunuyor olmamız, rekabeti kalite üzerinden yapmamız çok önemlidir” diye konuştu.

SAĞLIK TURİZMİNDE GÜZEL GELİŞMELER…
Çelik, sağlık turizminde Türkiye’de çok güzel gelişmeler yaşandığını, Adana'nın da bu sektörde bir merkez olduğunu vurguladı.  ASTD Başkanı Hüseyin Çelik, son yıllarda yapılan teknoloji ve bilgi yoğun yatırımları ile kamu ve özel sektör tarafından sunulan sağlık hizmetlerinin, gerek teknoloji gerek hekim yetkinlikleri ve gerekse uluslararası akreditasyon kuralları açısından dünya ile rekabet ettiğini ve üstünlük kurduğunu söyledi.

Ulusal düzeyde gerçekleştirilen yatırımlara paralel olarak Adana'da da önemli sağlık yatırımlarının yaşama geçirildiğini de anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Adana’da 11 kamu hastanesi, 2 üniversite hastanesi, 12 özel hastane, yurt içi hastalarımızın yanı sıra yurt dışından gelen hastalara da önemli alternatifler oluşturma şansına sahip. İl genelinde toplam 6 bin 118 yatak mevcut. Her branşta teşhis ve tedavi amaçlı en son teknolojiler kullanılmakta, alanında ulusal ve uluslararası düzeyde yetkin hekim kadroları görev yapmaktadır. Acıbadem Adana, BSK Metropark ve Ortopedia hastaneleri ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Merkezi Laboratuvarları JCI akreditasyonuna sahip. Adana’da JCI standartlarında akredite olmuş sağlık işletmeleri sayısı toplam özel hastane sayısına oranlandığında, Türkiye'deki diğer iller sıralamasında birinci sırada yer alıyor. Adana; geçmişten gelen birikimi, geleceğe yönelik yatırımları ile sağlık ve turizm alanındaki hizmetlerini öncelikle Ortadoğu ülkelerine, sonrasında ulaşabildiği bütün ülkelere sunmak için bütün enerjisiyle ve işbirliği içerisinde çalışmasını sürdürüyor. Ayrıca; kurucu üyemiz Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Cihan Yavuz’un derneğimiz adına hazırladığı ‘Sağlık Turizminde Destinasyon Yönetimi: Adana Modeli’ projesiyle turizm dalında birinciliği kazanmıştır.”

ADANA SAĞLIK TURİZMİ KÜMESİ YOL HARİTASI ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Çukurova Kalkınma Ajansı Planlama ve Programlama Birimi Bölümü Başkanı Ertan Zibel de, 5449 sayılı kanun ile kurulan ajanslarının temel hedeflerinin “Kurumlar arası işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma planı ve programlarda öngörülmüş olan ilke ve politikalarla uyumlu biçimde bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak” olarak belirlediğini bildirdi. Zibel, “Ajansımız tarafından hazırlanan Çukurova Bölge Planı’nda yer alan bölgesel stratejiler kapsamında da 2010-2013 dönemi için bölgede öne çıkan sektörlerde kümelenme çalışmalarının gerçekleştirileceği belirtilmiştir. Bu çerçevede Bölge Planı ile belirlenen 9 ana sektör arasında yer alan turizm ve onun alt sektörü olan sağlık turizmi bölgemiz ve özellikle Adana için önemli sektörlerden bir tanesidir. Adana’nın 6.200’ü bulan mevcut hastane yatak sayısı ve devam eden sağlık ve turizm sektörü yatırımları ile bir sağlık kenti haline gelmesi sağlık turizmini daha da öne çıkarmaktadır. Buradan hareketle Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından Adana Sağlık Turizmi Derneği ile işbirliği halinde ‘Adana Sağlık Turizmi Kümesi Yol Haritası’ çalışmaları başlatılmıştır” dedi.
Çukurova Kalkınma Ajansı Planlama ve Programlama Birimi’nden Fatih Kıroğlu ise, “Küme Nedir?” ve “Küme Ne Değildir?” başlıkları altında teknik bilgiler verirken, kümelerin içerisinde işbirliği ile hareket eden işletmelerin tek başına hareket eden işletmelere göre hem daha hızlı büyüyeceğini ve hem de daha karlı durumuna geçeceğini kaydetti. OSTİM Vakfı Genel Sekreteri Gülnaz Karaosmanoğlu ile Medikal Sanayi Kümesi Koordinatörü Oğuz Ünal da, “Kümelenme Çalışmalarında OSTİM Tecrübeleri” konusunda bilgilerini paylaştı.

adana2.20120107195554.jpg

www.belediyegazetesi.net

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar