Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaçak yapılaşmaları, insansız hava araçlarıyla tespit edecek.

22 Ocak 2015 Perşembe 23:12
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, "Ortofoto ve Coğrafi Veri Üretim İşi Projesi" kapsamında, kaçak yapılaşmaları, insansız hava araçlarıyla belirleyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaçak yapılaşmaları, insansız hava araçlarıyla tespit edecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ortofoto ve Coğrafi Veri Üretim İşi Projesi" kapsamında kentsel alanlarla turizm ve kıyı bölgelerinde mevcut durum tespiti çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Projenin, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatıyla başlatıldığı anımsatılan açıklamada, çalışma kapsamında 2015'in ikinci yarısında, insansız hava araçları kullanımıyla da havadan görüntü alımlarının yapılacağı ve farklılıkların tespit edileceği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Güllüce, Ortofoto projesinin, kapsam, maliyet, zaman ve kullanılan teknoloji bakımından Türkiye'de bir ilk olduğunu, dünyada da sayılı çalışmalar arasında yer aldığını kaydetti.

Projenin, bu yıl içerisinde tamamlanacağına işaret eden Güllüce, şu ifadeleri kullandı: "Çalışma kapsamında üretilecek fotoğraflardan, çekim anındaki mevcut durum tespit edilecek. 2015'in ikinci yarısında proje kapsamındaki kentsel alanlarda, turizm alanlarında, özel çevre koruma alanlarında ve kıyı bölgelerinde uzaktan algılama yöntemleri (uydu görüntüsü, hava fotoğrafı, insansız hava araçları verileri) kullanılarak mevcut durumdan farklılıklar tespit edilecek. Çalışmalarda hem yeni yapılaşma ve hem de bina üzerine yapılacak katlar için tespitler yapılacak. Uygulama iki periyotta gerçekleştirilecek. Elde edilecek yeni bilgiler ve eskiler arasında yapılacak çakıştırmalar ve analizler, bakanlık birimlerince değerlendirilecek, gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır."

Güllüce, proje kapsamında elde edilecek verilerin, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ücretsiz paylaşılacağını da aktardı.

iha2.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu