Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇEKÜL'de Yalvaç’ta uygulamaya konan ve konması planlanan koruma projeleri görüşüldü.

16 Şubat 2012 Perşembe 18:58
Başkanlığını Prof. Dr. Metin Sözen’in yaptığı ve kısa adı ÇEKÜL olan “Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma” Vakfı’nda gerçekleştirilen toplantıda Yalvaç’ta uygulamaya konan ve konması planlanan koruma projeleri görüşüldü.

Başkanlığını Prof. Dr. Metin Sözen’in yaptığı ve kısa adı ÇEKÜL olan “Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma  ve Tanıtma” Vakfı’nda gerçekleştirilen toplantıda Yalvaç’ta uygulamaya konan ve konması planlanan koruma projeleri görüşüldü.

ÇEKÜL Vakfının İstanbul Beyoğlu’ndaki binasında gerçekleştirilen toplantıda Yalvaç’ta 2002 yılında Prof. Dr. Metin Sözen ve Çekül Vakfı dahil birçok kuruluşun katılımıyla hazırlanan “Kültürel Doğal Değerlerin Korunması, Geliştirilmesi ve Turizmin Çeşitlendirilmesi Projesi”nde bugün gelinen nokta değerlendirildi.  Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram, 2009 yılında yenilenen projede bugün gelinen noktayı anlatan bir sunum yaptı. Sunumda farklı mahallelerde sürdürülen restorasyon çalışmaları, Kent Müzesi projesi, Osmanlı Hamamı restorasyonu, Mahalle Sanat evleri gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda ortaya konan fikirler ve alınan kararlar ise şöyle şekillendi; Prof. Dr. Metin Sözen, Yalvaç’ta sürdürülen söz konusu projeyle kent girişlerinin düzenlenmesi konusunun Türkiye’de ilk defa Yalvaç’ta ele alındığını belirtti; Restore edilen evlere işlev verilme aşamasında konulan isimlerde tümünün “Konak” diye nitelenmesinin yanlış olduğu, konak, ev yada yalı gibi adlandırmaların anlamlarına bakılıp öyle konması gerektiği; Çekül’de Yalvaç’la ilgili yayınların listesinin çıkarıldığı, bir örneği Yalvaç Belediyesi’ne de verilen listenin incelnip eksik yayınların bildirilmesinin; Yalvaç Belediyesince yeni basımı yapılacak kitaplar için Yalvaç Belediyesi ve Çekül’ün içinde bulunduğu bir redaksiyon komitesinin kurulması;  Çekül’den bir gurup uzmanın Mart ayında Yalvaç’a gelip incelemelerde bulunup yerinde görüş bildirmesi;  Restorasyon sonrası işlevlendirme aşamasında o bölgedeki işlevlerin üst üste gelmemesi;  Keçe konusunda tanınmış çağdaş sanatçılara ürün tasarlattırılıp, ürünün çağdaşlaştırılmasının sağlanmasına karar verildi.

Ayrıca Belediye Başkanı Tekin Bayram tarafından, Yalvaç Belediyesince basıma hazırlanan ve Yalvaç’ın somut olmayan kültürel mirasını içeren araştırma kitap taslağı Çekül uzmanlarının görüşüne de sunuldu.

yalvac2.20120216190213.jpg

cekul3.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar