Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97’inci yıldönümü yurt genelinde ve Çanakkale'de yapılan törenlerle kutlandı

18 Mart 2012 Pazar 20:22
Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk koyma töreniyle başlayan törenlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kendisini karşılayan İstiklal Madalyası sahibi gazi Halil Avcı’nın oğlu gazi üniformalı Ahmet Avcı’nın elini öptü.

Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, çok sayıda milletvekili, asker, muharip gazi, bürokrat ve sivil toplum kuruluşları, gazi çocukları ile öğrenciler katıldı.

Bülent Arınç, Cumhuriyet Meydanı’na geldiğinde kendisini karşılayan İstiklal Madalyası sahibi gazi Halil Avcı’nın oğlu gazi üniformalı Ahmet Avcı’nın elini öptü. Bir askerin Ahmet Avcı’yı, ayakkabılarını silip parlatarak törene hazırlaması dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları bu yılki törenlere katılmazken, 15 bin kişilik stadyumdaki tribünlerin tamamen dolduğu görüldü. Çanakkale Savaşları’na katılan yabancı ülkelerin askeri temsilcilerinin de hazır bulunduğu törende, her yıl gösterileriyle coşku katan Mehteran Bölüğü ise yerini almadı.

Törende, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan tarafından, 1994 yılında TBMM tarafından çıkarılan 3 bin 972 sayılı Kanun ile 253 bin şehit anısına Çanakkale’ye verilen ve üzerinde ’Çanakkale Geçilmez’ yazan altın madalya, Türk bayrağına takıldı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, "Bizleri soykırımla suçlayanlara en güzel örnek bu destandır. Bölgesel barış bu topraklarda ekilmiştir. Kendimizi yenilemeli, savaşarak değil anlaşarak konuşarak birbirimizi anlayabilmeliyiz" dedi

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97’nci yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle stadyumdaki törene katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve yanındaki bakanlar, ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi ile Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yeni binasını hizmete açtı.

canakkale2.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar