Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, altın arama konusunu Birleşmiş Milletler’e ve Avrupa Parlamentosu'na taşıyacağını açıkladı.

27 Ağustos 2013 Salı 09:06
Kazdağları'nın insanlığın bıraktığı doğal miras olduğunu belirten Başkan Gökhan, şimdi bunun bir biçimde mücadelesinin daha yüksek perdeden sürdürülmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Kazdağları’nda altın arama ve işletme konusunda çevrecilerin verdiği mücadeleyi destekleyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bir rapor yazarak  konuyu Birleşmiş Milletlere (BM) taşımaya hazırlanıyor.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, altın arama çalışmaları nedeniyle Kazdağları’nın Çanakkale tarafında kalan kuzey yamaçlarında çalışmaların yapıldığı ve işletme aşamasına geçilmesi için ruhsatların imzalanmasının beklendiği süreçte, uluslararası boyutta adım atmaya hazırlanıyor. Daha önce, Kazdağları’nda altın arayan şirketlere tepki gösterirken; "Karılarımızın kollarındaki bilezikleri bunlara verelim, buradan defolup gitsinler" sözleri ile dikkatleri üzerine çeken Başkan Ülgür Gökhan, bu kez de konuyu Birleşmiş Milletler’e (BM) ve Avrupa Parlamentosu'na (AP) taşıyacağını açıkladı.

Kazdağları bölgesindeki altın arama ve başlayacak olan işletme faaliyetlerinden turizmin yanı sıra tarımın da olumsuz yönde etkilendiğini belirten Başkan Gökhan, şöyle dedi:

"Bu konuda, resmi merci olarak bizim dışımızda hiç kimse açık ve net tavır almıyor. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Onsekiz Mart Üniversitesi, ne de Ak Parti milletvekilleri, hiç kimse açık ve net tavır almıyor. Konuyu yok sayıyorlar. Çevre örgütleri ve sivil toplum kuruluşları dışında resmi olarak konuyu 'Köyün delisi' gibi sadece biz dillendiriyoruzBiz Cumhurbaşkanı’na kadar endişelerimizi ifade ettik. Fakat bugüne kadar en ufak bir gelişme olmadı.”

Kazdağları'nın insanlığın bıraktığı doğal miras olduğunu belirten Başkan Gökhan, şimdi bunun bir biçimde mücadelesinin daha yüksek perdeden sürdürülmesi gerektiğine inandığını söyledi. Mücadelede daha aktif olmaları gerektiğini anlatan Başkan Gökhan, şöyle konuştu:

"Konunun BM ve AP'ye taşınması gerektiğine inanıyorum. BM'ye bağlı UNESCO'nun tarihi ve doğal mirasları koruma anlamında bir duyarlılığı var. Kazdağları'da flora ve faunası, endemik bitki çeşitliliği açısından çok önemli bir dağ. Bu konuda detaylı bir rapor yazıp, altın arama konusundaki gelişmeleri de anlatıp BM ilgili birimine göndermek istiyoruz. Orada daimi temsilcimiz var. Konuyu BM'ye taşıyacağız. Bununla da kalmayacağız. Almanya'daki kardeş kentimiz Osnabrück'de Yeşiller Partisi'ndeki dostlarımıza bilgi ve belgeler göndererek konuyu AP’de gündeme getirmelerini isteyeceğiz. Bu olayı uluslararası boyuta taşıyacağız. Çünkü insanlar Çanakkale'yi Troia'yı, İda'yı (Kazdağı) hepsini biliyor. Fakat bunların hoyratça harap edileceğini herhalde tahmin etmiyorlar."

kaz-daglari2.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu