Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Gezici Müzesi Niksar Kapalı Spor Salonunda törenle açıldı.

16 Mayıs 2012 Çarşamba 09:54
Açılış törenine Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, Garnizon Komutanı Jandarma Bnb. Mehmet Özkul, Köklüce Komando Tabur Komutanı Bnb. Özgür Özer, Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem, Niksar Emniyet Müdürü Murat Mutlu, Belde Belediye Başkanları, daire amirleri, öğrenci grupları ve Niksarlılar katıldı.

Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Gezici Müzesi Niksar Kapalı Spor Salonunda törenle açıldı. Açılış törenine Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, Garnizon Komutanı Jandarma Bnb. Mehmet Özkul, Köklüce Komando Tabur Komutanı Bnb. Özgür Özer, Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem, Niksar Emniyet Müdürü Murat Mutlu, Belde Belediye Başkanları, daire amirleri, öğrenci grupları ve Niksarlılar katıldı.

Açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Duran Yadigar, konuşmasında "Çanakkale deyince Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı Türk Milletinin makus tarihinin değiştiği özellikle o dönemin egemen güçlerine karşı Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yıldızının parladığı bir savaş 1915 ve Anadolu Coğrafyası ile beraber Osmanlı Coğrafyasının 250 binin üzerinde şehit verdiği ve dünyanın dört tarafından gelen insanların yattığı bir bölge Çanakkale. Bu nedenle bu müzenin Niksar'da bölgemizdeki insanlarımıza gösterilmesi konusunda biz Cengiz Bey ile irtibata geçerek bu salonda 14-21 Mayıs tarihleri arasında bölgemiz insanının ziyaretine sunmayı amaçladık. Gayemiz bugünlere nasıl geldiğimizi insanlarımıza çocuklarımıza özellikle Çanakkale havasını yaşayarak göstermek, cumhuriyetimizin, devletimizin ve milletimizin bekasına giden yolda önce geçmişimizi asla unutmadan geleceğimizi şekillendirmek noktasında bugün burada yapılacak sunum ve gösterilerle etkilemektir. Müzenin Niksar'a gelmesinde emeği geçenlere ve açılış törenine katılarak bizleri onurlandıran misafirlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Daha sonra konuşma yapan Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Gezici Müzesi Müdürü Cengiz Yürükaslan konuşmasında her Türk vatandaşının mutlaka ziyaret etmesi gereken Çanakkale'yi gitme fırsatı bulamayan özellikle öğrencilere yönelik Çanakkale'den Anadolu'ya projesi kapsamında oluşturulan Çanakkale müzesini Niksar'da ziyarete açmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek Müzenin Niksar'da kurulmasında emeği geçen başta Belediye Başkanı Duran Yadigar olmak üzere belediye personeline teşekkür etti. 4000 parça malzemeden oluşan müzede 25 anlatım tablosu ve Çanakkale savaşında Niksar'dan savaşa giderek şehit düşenlerin isimlerinin yazıldığı küçük şehitlik ve temsili canlandırma çadırı bulunuyor.

Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Gezici Müzesi 21 Mayıs 2012 Pazartesi gününe kadar saat 09:00 ile 18:30 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

niksar2.jpg

niksar3.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar