Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükşehir Belediyesi’nin, Devlet Opera ve Balesi işbirliği ile bu sene ikincisini düzenlediği Ulusal Opera ve Bale Günleri başladı

11 Mart 2012 Pazar 15:26
Başkan Büyükerşen Eskişehir’e Türkiye’nin 7. Operası’nı kazandırmayı istediklerini söyledi, Genel Müdür Gökmen ise Eskişehir’in kültür sanat alanında yaptığı atılımlardan övgüyle söz ederek, “Mustafa Kemal Atatürk’ün hayali ulusal opera kurmaktı, bunu başardığımızı en yakından Eskişehir’de görebiliyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin, Devlet Opera ve Balesi işbirliği ile bu sene ikincisini düzenlediği Ulusal Opera ve Bale Günleri, Ali Baba ve Kırk Haramiler Operası ile başladı.
Temsil öncesi konuşma yapan Başkan Büyükerşen Eskişehir’e Türkiye’nin 7. Operası’nı kazandırmayı istediklerini söyledi, Genel Müdür Gökmen ise Eskişehir’in kültür sanat alanında yaptığı atılımlardan övgüyle söz ederek, “Mustafa Kemal Atatürk’ün hayali ulusal opera kurmaktı, bunu başardığımızı en yakından Eskişehir’de görebiliyoruz” dedi.

     Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü işbirliğiyle Türkiye’nin tek ulusal opera ve bale günlerinin ikincisine ev sahipliği yapıyor. 26 Mart’a kadar sürecek olan Ulusal Opera ve Bale Günleri Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen ve Türk Opera tarihinin önemli eserleri arasında yer alan Ali Baba ve Kırk Haramiler Operası’yla başladı. Eskişehirli sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği, biletleri günler öncesinden tükenen operayı birçok sanatsever salon dışına kurulan ekranlardan izlediler.

Opera öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Devlet Opera Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen birer konuşma yaptı.
Eskişehir’in sanatsal anlamda tarihi bir etkinliğe daha imza attığını ve bunun gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Büyükerşen, Türkiye’nin 6 operasını da izleme fırsatı bulduklarını hatırlatarak, Eskişehir’in kendi öz operasına sahip olmasını çok istediklerini ifade etti. Eskişehir’in 2013 Türk Cumhuriyetleri Kültür Başkenti seçildiğini de hatırlatan Başkan Büyükerşen “2013 yılında Türk Cumhuriyetleri’nden opera, bale, konser, dans gibi birçok sanat dalından seçkin eserler Eskişehir’de sahnelenecek. Dolu dolu bir sanat yılı geçireceğiz. Ayrıca önümüzdeki ay Senfoni Orkestramız Amerika’ya giderek Yunus Emre Oratoryosunu Newyork ve Washington’da Amerikalı korolar eşliğinde çalacaklar.” dedi.
    Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen ise, Eskişehir’in son yıllarda kültür-sanat kenti kimliği kazandığına dikkat çekerek, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya’da askeri ateşeyken kurmaya başladığı özlemin uzun serüveni bugün Eskişehir’de çok farklı bir boyuta ulaşmış durumda. Atatürk’ün hayali her şeyiyle ulusal bir opera kurmaktı. Bunu başardığımızı en yakından Eskişehir’de görebiliyoruz. Bu nedenle Ulusal Opera Günleri’nin Eskişehir’de olması tesadüf değil. Eskişehir’in kültür sanat alanında attığı adımlar bize kıvanç veriyor. Sayın Büyükerşen’e, Eskişehirli sanatçılara ve sanatsever kent halkına minnettarız. Ne İstanbul’dayız, ne Ankara ne de İzmir’deyiz. Eskişehir’deyiz ve Samsun Devlet Opera ve Balesi, Eskişehir’de sahne alıyor.  İşte Atatürk’ün hayallerinden biri buydu. Sayın Büyükerşen’e bir kez daha tüm Türk Sanatçılar adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Başkan Büyükerşen ise son söz olarak “Atatürk’e olan borcumuzu ödüyoruz” dedi.

2. Eskişehir Ulusal Opera ve Bale Günleri’nde 13 Mart Salı akşamı Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından, Mevlana Celaleddin Rumi’nin evrensel bir kişiliğe dönüşümünde köşetaşı sayılabilecek olayların, özgün müzik ve vücut dili kullanılarak anlatıldığı Mevlana’nın Çağrısı isimli bale sahnelenecek.

eskisehir2.20120311153242.jpg

eskisehir3.20120311153308.jpg

eskisehir4.20120311153336.jpg

eskisehir5.20120311153402.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar