Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükşehir Belediyesi Eskişehir’in ilk turistik termal ve hidroterapi oteli projesini hayata geçiriyor

07 Mart 2012 Çarşamba 21:53
Büyükşehir Belediyesi Eskişehir’in ilk turistik termal ve hidroterapi oteli projesini hayata geçiriyor. Bademliğe kurulacak tesisin ihalesi Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda yapıldı. Tesisin 2 Eylül 2013 tarihinde işletmeye açılması planlanıyor.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi’nin Rektörü iken, 1985 Yılında Sıcaksular’da kurmayı planladığı ancak o dönemdeki ticaret odası başkanı ve semtteki küçük esnafın yanı sıra yerel siyasetçilerin çeşitli engellemeleri nedeniyle; Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de yine yerel siyasetçilerle şimdiye kadar gerçekleştiremediği “TURİSTİK TERMAL VE HİDROTERAPİ TESİSİ” Projesi’ni nihayet gerçekleştiriyor.

Bademlik bölgesinde kurulması planlanan turistik termal ve hidroterapi tesisinin ihalesi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda basına açık yapılan ihaleye tek teklif Polimeks İnşaat A.Ş’den geldi. Yap işlet devret modeliyle yapılacak olan tesis için Polimeks İnşaat adına Cem Siyahi, yıllık önerdikleri 360 bin lira kira bedelini ihale başkanı Genel Sekreter Mustafa Mansız’ın talebi üzerine 365 bin liraya yükseltti. Firma ayrıca belediyeye yıllık ciro üzerinden belirli oranlarda pay vermeyi taahhüt etti.

İhale sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan, yurt dışında yıllık 3,5 milyar dolar iş hacmi olan Polimeks İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Siyahi Polimeks’in Eskişehir kökenli bir İstanbul firması olduğunu söyledi. Bademlik’in atıl durumda olmasından üzüntü duyduğunu ifade eden Siyahi “Çocukluğumun geçtiği bölgede böylesi bir tesis kuracak olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Tesisi Eskişehir’in kurtuluş günü olan 2 Eylül 2013’de hizmete açacağız. Eskişehir’in termal turizm bakımından Afyon ve Kütahya’ya önemli bir rakip olmasını arzuluyoruz” dedi.

Yıllardan beri çeşitli kişisel, kurumsal ve yerel siyasi çıkarlar nedeniyle engellenen, Eskişehir’i sağlık turizmine kavuşturma projesinin 27 yıllık bir gecikmeyle de olsa, gerçekleşecek olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen“Eskişehir’de yıllardır özlemini çektiğimiz Turistik Termal ve Hidroterapi Tesisi’ne sonunda kavuşuyoruz. Tesisin tamamlanması ile bugüne kadar sadece hamamlarda banyo amaçlı kullandığımız termal suyunu sağlık turizminde değerlendirebileceğimiz önemli bir yatırıma kavuşacağız. Hemşehrilerilerimiz termal tedavi için çevre illere gitmek zorunda kalmayacakları gibi, başka illerden ve yurtdışından kentimize önemli bir turist akışı sağlanacaktır. Ayrıca, ihaleyi bu şehirde doğup büyüyen ve yurt dışında çok büyük inşaat işleri yapan Polimeks şirketinin ortağı çocuklarımızın almasından büyük guru duydum” dedi

eskisehir2.20120307215601.jpg

www.belediyegazetesi.net

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar