Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa’nın ilk uluslararası fotoğraf festivali olan ‘Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’ (FotoFest) 15 Ekim'de başlıyor

04 Ekim 2011 Salı 10:32
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve BUFSAD işbirliğiyle düzenlenen FotoFest, Türkiye’nin ve dünyanın önemli fotoğrafçılarını Bursa’da ağırlayacak. Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret Borsası'nın ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan Fotofest’e, Bursa’nın önemli kurum ve kuruluşları da destek veriyor.

Bursa’yı ve Bursalıları fotoğraf sanatının en güzel örnekleriyle buluşturmak amacıyla düzenlenen ‘1. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’ (FotoFest), 15 Ekim Cumartesi günü başlıyor.

Bursa’nın ilk uluslararası fotoğraf festivali olan ‘Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’ (FotoFest) 15-23 Ekim tarihleri arasında kenti adeta özel bir fotoğraf galerisine çevirecek. Festivale katılan fotoğraflar, 9 gün boyunca, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Cumhuriyet Caddesi ve Merinos AKKM’de sergilenecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve BUFSAD işbirliğiyle düzenlenen FotoFest, Türkiye’nin ve dünyanın önemli fotoğrafçılarını Bursa’da ağırlayacak. Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret Borsası'nın ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan Fotofest’e, Bursa’nın önemli kurum ve kuruluşları da destek veriyor.

Merih Akoğul’un sanat yönetmenliği ve şef küratörlüğünü yaptığı, Jason Eskenazi’nin uluslararası fotoğrafçılar küratörlüğünü, Laurence Cornet’in uluslararası fotoğrafçılar yardımcı küratörlüğünü ve BUFSAD Başkanı Utku Kaynar’ın da genel koordinatörlüğünü üstlendiği Fotofest’e 41 ülkeden 100 fotoğrafçı katılırken; 30 sergi, 90 fotoğraf gösterisi, 12 belgesel gösterimi, fotoğrafçı filmleri seçkisi, 36 seminer ve 7 teknik atölye gerçekleştirilecek. Aynı zamanda Time, Newsweek gibi dünyanın önemli basın kuruluşlarının fotoğraf editörleri ve Powerhouse Books’un da içinde olduğu kurumların yayıncıları da festivalin konuğu olacak.

Son başvuru tarihi 5 Ekim Çarşamba

Festival kapsamında ‘Geçmişten Geleceğe Bursa’ temasıyla ulusal fotoğraf yarışması ve bir de uluslararası fotoğraf yarışması düzenlenecek. Ayrıca ulusal ve uluslararası birer fotoğraf yarışmasının yapılacağı etkinlikte, kitaptan fotoğraf malzemelerine kadar çeşitli ürünlerin sergilendiği farklı standlar açılacak ve fotoğrafçılar portfolyo okuması gerçekleştirecek. Maket kitap yarışması ve okullarla yapılacak sosyal sorumluluk projeleri de etkinlik kapsamında hayata geçirilecek. Fotoğrafa gönül veren herkesin katılabileceği ulusal ve uluslararası yarışmalarına, 5 Ekim Çarşamba gününe kadar başvuru yapılabilecek.

Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda birincilik ödülü 2 bin TL, ikincilik ödülü bin 500 TL, üçüncülük ödülü bin TL, 3 adet verilecek olan mansiyon ödülleri de 500 TL olarak belirlendi. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda ise birincilik ödülü FIAP altın madalya ve 4 bin Euro, ikincilik ödülü FIAP gümüş madalya ve 2 bin Euro, üçüncülük ödülü FIAP bronz madalya ve bin Euro, 6 adet FIAP mansiyon ödülü 500 Euro, Bursa Kent Konseyi Özel Ödülü 500 Euro, Jüri Özel Ödülü ise 500 Euro olarak belirlendi.

Fotoğrafın ustaları Bursa’ya geliyor

Dünya fotoğrafının önemli isimleri Bruno Barbey, Maggie Steber, Klavdij Sluban Ken Light, Ken Schles, Vivian Maier ve Türk fotoğrafının büyük ustaları Ozan Sağdıç ve Ergun Çağatay’ın fotoğraflarının da sergileneceği  Fotofest, 15 - 23 Ekim tarihleri arasında şehrin tarihi çarşı ve hanlarını adeta dev bir galeriye dönüştürecek. Bursa Fotofest’te dünyaca ünlü yerli ve yabancı  fotoğrafçıların çalışmalarının yer alacağı sergiler 15 Kasım’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

“Bursa Avrupa ve Ortadoğu’nun fotoğraf başkenti olacak”

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’ni (Fotofest) Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve BUFSAD ortaklığıyla düzenleyeceklerini hatırlattı. Bursa Kent Konseyi’nin her zaman sanatın yanında olduğunu belirten Pala, 41 ülkeden katılacak profesyonel fotoğraf sanatçılarıyla Bursa’nın önemli bir etkinliğe daha imza atacağını kaydetti. Pala, festival kapsamında düzenlenecek olan ulusal ve uluslararası yarışmalara herkesin katılabileceğini, amatör ve profesyonelce fotoğrafa ilgi duyan herkesi yarışmada görmek istediklerini belirtti.

Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotofest Yürütme Kurulu Üyesi olan Ceyhun İrgil ise, “Fotoğraf festivaliyle Bursa’yı Avrupa ve Ortadoğu’nun fotoğraf başkenti yapmak istiyoruz” dedi. Festival kapsamında fotoğraf meraklılarının profesyonel fotoğraf sanatçılarıyla da bir araya geleceğini vurgulayan İrgil,  sergi ve fotoğraf gösterilerinin yanı sıra atölye çalışması ve fotoğraf kurslarının da düzenleneceğini etkinlikte Bursa’daki okulların ve kamu kurumlarının duvarlarını süslemek için 3 binin üzerinde fotoğraf kullanılacağını anlattı.  

Yarışma hakkında detaylı bilgiye www.bursaphotofest.org adresinden ulaşabilirsiniz.

bursaa1.jpg

bursa2.20111004104122.jpg

bursa3.20111004104153.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar