Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Dünya Mirası Listesi adaylık dosyası UNESCO’ya gönderildi.

02 Şubat 2013 Cumartesi 08:52
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Cumalıkızık, Sultan Külliyeleri ve Hanlar Bölgesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması yönündeki çalışmaları kapsamında hazırlanan adaylık dosyası UNESCO’ya gönderildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Cumalıkızık, Sultan Külliyeleri ve Hanlar Bölgesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması yönündeki çalışmaları kapsamında hazırlanan adaylık dosyası UNESCO’ya gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Bursa; Hanlar Bölgesi (Orhan Gazi Külliyesi ve Çevresi), Sultan Külliyeleri (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye) ve Cumalıkızık Köyü tarihi alanları ile Türkiye’nin 2014 yılı için ‘UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne aday oldu. Son şekli verilen adaylık dosyası “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu’’ ismi ile UNESCO’ya gönderildi.
Kültür Bakanlığı’na 30 Eylül’de teslim edilen ve yapılan ön değerlendirme sonucuna göre revizyonları yapılan başvuru dosyası, “Bursa UNESCO Aday Alanları Tanıtım Filmi” ile desteklenerek Kültür Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne iletildi. Dosya 1 Şubat 2013 tarihi itibariyle, UNESCO Dünya Mirası Merkezi Sekreterliği’ne Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla iletildi.
UNESCO Dünya Miras Sekreterliğince Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’ne (ICOMOS)  gönderilecek olan dosya ile Bursa, 2014 yılı için UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmeye aday durumuna geldi. ICOMOS ilerleyen günlerde bir heyet gönderecek ve aday gösterilen alanlar yerinde incelenecek. İncelemelerin tamamlanmasının ardından UNESCO değerlendirme sonucunu 2014 yılında açıklayacak.
Dünya Miras Listesi’ne girebilmek için “her ülke her yıl sadece bir kültürel, bir de doğal varlık ile başvuru yapabiliyor. Bursa’nın da tüm bu özellikleri ve gelinen süreçle birlikte “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” başlıklı dosyası ile 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi hedefleniyor.

bursa2.20130202090523.jpg

bursa3.20130202090548.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar