Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bıçakçılar Odası tarafından ‘Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’ yapıldı

02 Mart 2012 Cuma 13:50
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bıçakçılar Odası tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’ ile geleneksel Bursa bıçaklarının bir marka haline getirilerek, dünya vitrinine çıkarılması hedefleniyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bıçakçılar Odası tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’ ile geleneksel Bursa bıçaklarının bir marka haline getirilerek, dünya vitrinine çıkarılması hedefleniyor.

Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikleri başta olmak üzere tüm değerlerine sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi, Bursa bıçaklarını yeniden marka haline getirip, dünya vitrinine çıkarmak için ilkini geçtiğimiz yol yaptığı tasarım yarışmasını yeniden hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursa Bıçakçılar Odası ile birlikte düzenlendiği yarışmayla, geleneksel Bursa bıçaklarını ülke geneline ve dünyaya tanıtmak ve Bursa bıçaklarının aranılan bir marka haline getirilmesi amaçlanıyor. Tasarım yarışmasıyla aynı zamanda bıçak üretimi yapan küçük ve orta ölçekli üreticilerin desteklenmesi hedefleniyor. İkinci tasarım yarışması, Atatürk Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Sergi Galerisi’nde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Geçtiğimiz yıl yapılan yarışmada dereceye giren eserlerin sergilendiği galerideki toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Arif Çelenk, Bıçakçılar Derneği Başkanı Mülazım Gülşen, Kılıç ustası ve Devlet Sanatçısı Yılmaz Emen ile dernek üyesi bıçakçılar katıldı.

“Bursa markasına sahip çıkıyoruz”

Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikleri başta olmak üzere tüm değerlerine sahip çıktıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın en önemli el sanatı markalarından olan bıçakçılığı, yeni tasarımlarla dünya vitrinine çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. Bursa bıçağının zaten bir marka olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bıçakçılık konusunda kalite yönünden zaten bir markayız. Ancak günümüzde teknoloji ve tasarım ön planda. Bu nedenle Bursa bıçaklarını yeni tasarımlarla yeniden gündeme getirmek istiyoruz. Diğer taraftan bu yarışma ile bıçak üretimi yapan küçük ve orta ölçekli bıçak üreticisine ve tüm tasarımcılara destek verilmiş olacak. Teması ‘Bursa’ olan yarışmada kentimizin değerleri, simgeleri de ön plana çıkmış olacak. Ben şimdiden yarışmaya katılacak olan tüm adaylara başarılar diliyorum” dedi.

Birinci kuşak usta azaldı

Geçmişte kente gelen yerli yabancı tüm konukların öncelikle Bursa bıçağı almak istediğini dile getiren metal sanatçısı Yılmaz Emen ise, 1960 ve 1970’li yıllarda resmi ziyaret için gelen yabancı devlet adamları, Cumhurbaşkanları ve Krallara hediye edilen kılıçları kendisinin yaptığını vurguladı. Ancak yıllar geçtikçe birinci kuşak bıçak ustalarının giderek azaldığını, mesleğin ikinci kuşak olan çocuklar ve o dönemin çırakları tarafından sürdürülmeye çalışıldığını vurgulayan Emen, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen bu yarışma ile mesleğin yeniden değer kazanacağını kaydetti.

Bursa Bıçakçılar Derneği Başkanı Mülazım Gülşen de bu yarışmayla Bursa bıçaklarının var olan ancak iyice geri planda kalan şöhretinin yeniden ön plana çıkabileceğini kaydetti.

Bursa temalı tasarımlar

Seçici kurul üyeleri, kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları ve Bursa Bıçakçılar Derneği yöneticileri dışında tüm tasarımcılara açık olan yarışmada, tüm tasarımların kullanılabilir olması, el dengesinin göz önünde bulundurulması, eli yormaması ve kullanımının rahat olması şartı aranacak. Bursa teması kullanılarak gerçekleştirecek yarışma; Bıçak ve Kesici Aletler Setleri, Kılıç seti, Hançer ve Av Bıçakları Seti, Çakı seti, Testere grubu ve Döner, pastırma ve börek bıçağı seti olmak üzere 6 ayrı kategoride gerçekleştirilecek.

Yarışma takvimi

Yarışmaya başvurular, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden temin edilecek katılım belgesi, açıklama belgesi ve kısa özgeçmiş formunun eksiksiz doldurularak, eserlerle birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’na gönderilerek veya teslim edilerek yapılabilecek. Her yarışmacı en fazla üç bıçak ve kesici aletler seti tasarımıyla yarışmaya katılabilecek. Eserlerin 22 Haziran 2012 Cuma günü mesai saati bitimine kadar teslim edilmesi gerekirken, değerlendirme sonuçları 29 Haziran 2012 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden ve medyadan kamuoyuna açıklanacak. Her kategori için birincilik ödülü 5000 TL, ikincilik ödülü 3000 TL ve üçüncülük ödülü 2000 TL olarak belirlenirken, ödül töreni ve sergi, yarışma komitesinin belirleyeceği bir tarihte gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılmak isteyen tasarımcılar, yarışmayla ilgili gerekli bilgi ve dokümanlara Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin www.bursa.bel.tr adresli internet sitesinden ulaşabilecekler. 

 

 

 

 

 

bursa2.20120302135455.jpg

bursa3.20120302135520.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar