Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Mahkeme Hamamı, tam 591 yıl sonra hizmete açıldı

05 Şubat 2012 Pazar 23:09
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Mahkeme Hamamı, tam 591 yıl sonra ilk günü ihtişamıyla Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle hamam ve kültür merkezi olarak hizmete açıldı.

Doğan ERTAN / BURSA

Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miras çalışmalarında en önemli halkalardan biri olarak yerini alan Mahkeme Hamamı, kent siluetindeki yerini aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan takas yoluyla aldığı hamamdaki restorasyon çalışmaları, daha önce bilinçsizce yapılan onarımların tarihi esere ne kadar zarar verdiğini de gözler önüne serdi. Yaklaşık 900 metrekare alana sahip hamam üzerindeki 16 kubbe, tonozlar ve yan duvarlarının üzerinden yaklaşık 3 bin ton hatalı dolgu malzemesi çıkarıldı. Bu çalışmalarla yüklerinden arınan tarihi yapının drenaj sistemi de tamamen elden geçirildi. Yaklaşık 600 yıllık tarihe tanıklık eden duvarları sıvalardan arındırılan çifte hamamın, kadınlar hamamı olan bölümü orijinal kimliğine kavuşurken, erkekler bölümü ise kültür merkezi olarak bölgeye kazandırıldı.

Yaşayan canlı müze

Mahkeme Hamamı’nın ilk günkü ihtişamıyla yeniden bölgeye kazandırılmasıyla ‘Açık Hava Müzesi Bursa’ hedefine bir adım daha yaklaştıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 1421 yılında Çandarlı İbrahim Paşa tarafından yaptırılan ve 1490, 1953 yıllarında onarım gören tarihi yapının artık kent siluetindeki yerini aldığını söyledi. Bursa’ya kazandırdıkları tüm tarihi yapıları aynı zamanda yaşayan mekanlar haline getirdiklerini hatırlatan Başkan Altepe, “Bu eserin de kadınlar hamamı bölümü aslına uygun olarak yine hamam olarak işlev görecek. Erkekler bölümü ise bölgedeki ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak Kültür Merkezi olarak işlevlendirildi. Bölgedeki okullar başta olmak üzere, gerek sivil toplam örgütleri gerekse vatandaşlarımız her türlü etkinlik ve toplantısını bu tarihi kültür merkezinde yapabilecek” dedi.

Tarihimizi hatırlatan bir eser

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise düne kadar mezbelelik halde duran tarihi yapının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla mükemmel bir şekilde ortaya çıkarıldığını vurguladı. Özellikle tarihi mirasın ayağa kaldırılması yönündeki çalışmaların kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Arınç, “Bu bina ayakta durmak için gayret gösteriyordu. Zaman zaman ihmale, hatta ihanete uğramıştı. Büyükşehir Belediyemiz tadilat için kolları sıvadı ve tarihimizi hatırlatan bu eser ortaya çıktı. Ben Bursa’da bu çalışmalara öncülük eden başta büyükşehir belediyemiz olmak üzere, diğer belediyelerimize, valiliğimize ve vakıflar teşkilatımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Hizmette sınır yok

İbrahim Paşa Mahallesi’nde yaşanan otopark sıkıntısından da haberi olduğunu dile getiren Arınç, uygun bir yer bulunması halinde bu konunun da kısa zamanda çözüleceğinin müjdesini verdi. Bursa merkezinde 2 milyon nüfusunun yaşadığını hatırlatan Arınç, “Buna karşın sokakların hali ortada. Her gün trafiğe çıkan araçların sayısı da ortada. Bu işi çözmek için önce inanmak lazım, sonra da çalışmak lazım. Bizim belediye başkanlarımızda bu iki özellik de var. Biz onlara güveniyoruz. Siz de güvendiniz ki onları seçtiniz. Hizmette sınır yok. Verilebileceğin daha da fazlasını alabileceğiniz bir yönetim işbaşında. Biz hükümet olarak kaynaklarımızı aktaracağız, yerel yönetimler kendi imkanlarıyla çözüm üretecek. Bunun için de yerel yönetimlerin imkanlarını ve yetkilerini artıracağız. Bursa’nın her köşesinde halkımız huzur, mutluluk ve refah içinde yaşayacak” diye konuştu.

Bursa kimliğini tarihinden alıyor

Vali Şahabettin Harput ise, Osmanlı’ya 130 yıl kurucu başkentlik eden, 130 yıl 6 padişaha ev sahipliğini yapan Bursa’nın kimliğini tarihinden aldığını söyledi. Bursa genelinde yok olmaya yüz tutan tarihi eserlerin ayağa kaldırılması yönünde önemli çalışmaların hayata geçirildiğini dile getiren Harput, “Son yasal düzenlemeler, tarihi eser restorasyonları konusunda elimizi çok rahatlattı. Tarihi yapıyı kim ayağa kaldırırsa, ister kamu, ister vatandaş, isterse belediye kaynak sıkıntımız yok. Tarihi eserler, termal, Uludağ gibi değerlerimiz turizm kenti olma yolunda Bursa’nın ayak sesleridir” dedi.

Törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da marka kent olma yolunda önemli bir adımın daha atıldığını belirterek, bölgeye kazandırılan tarihi hamam nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

İbrahimpaşa Mahallesi Muhtarı Mizyal Tunçman da yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan eserin ortada olduğunu belirterek, Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Bursa Milletvekilleri Mustafa Öztürk, Bedrettin Yıldırım, Hakan Çavuşoğlu ve Canan Candemir Çelik ile Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın’ın da katıldığı törende konuşmaların ardından açılış kurdelesi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Başkan Altepe tarafından kesildi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, açılışın ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleriyle birlikte tarihi yapının kadınlar hamamı ve kültür merkezi olan bölümlerini gezdi.

bursa2.20120205231129.jpg

bursa3.20120205231144.jpg

bursa4.20120205231158.jpg

bursa5.20120205231211.jpg

bursa6.20120205231226.jpg

bursa7.20120205231237.jpg

bursa8.20120205231250.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar