Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi altyapı için 160 milyon Euro'luk yatırım için kaynak sağladı

29 Mart 2012 Perşembe 13:16
Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, 60 milyon Euro’luk çamur kurutma ve arıtma tesisleri ile 100 milyon Euro’luk içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu projeleri için gerekli kaynağın sağlandığını açıkladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, 60 milyon Euro’luk çamur kurutma ve arıtma tesisleri ile 100 milyon Euro’luk içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu projeleri için gerekli kaynağın sağlandığını açıkladı.

İstanbul’da Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı bilim adamının katılımıyla düzenlenen ‘Eski Medeniyetlerde Su ve Atıksu Teknolojileri Konferansı’na Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) damgasını vurdu.

Konferansta BUSKİ’nin çalışmaları hakkında bir sunum yapan BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, 1987’de BUSKİ’nin kurulmasıyla, su kaynaklarının yerli yerinde ve beklentilere yanıt oluşturabilecek biçimde kullanıma sunulmaya başlandığını dile getirdi. Türkiye’nin ilk ISO 9000 KYS Belgesi’ne sahip su ve kanalizasyon idaresi olduklarını hatırlatan Çetinavcı, “İçme suyu arıtma tesislerimizde, 24 saat boyunca laboratuvardaki numune musluklarından alınan su, haftalık, günlük ve ikişer saatte bir yapılan kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerle incelenmekte ve denetim altında tutulmaktadır. Bursa’nın suyu, TS 266 standardı ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik şartlarına uygun sağlıklı ve güvenle içilmeye hazır olarak kent içme suyu şebekesine verilmektedir. Ayrıca Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nce içme suyu şebeke suyumuz denetlenmektedir” diye konuştu.

İçme suyunda BUSKİ kalitesi

İçme suyu analizlerinin, içme suyu şebekesinden her iş günü 30 adet numune alınarak, bakteriyolojik analizlerinin yapıldığını belirten Çetinavcı, ayrıca her iş günü içme suyu şebekesinde yaklaşık 100 noktada serbest klor miktarı ölçülerek dezenfeksiyon sisteminin kontrol edildiğini ifade etti. Kimyasal analizlerin, her altı ayda bir ağır metal ve diğer kimyasal analizlerin ise yılda bir kez radyoaktivite analizlerinin yapıldığına dikkat çeken Çetinavcı, dezenfeksiyon sisteminin sürekli çalıştığını vurguladı.

160 milyon Euro’luk yatırım

Planlanan arıtma tesisleri yatırımlarına ilişkin de bilgi veren Çetinavcı, “Alman Kalkınma Bankası ile imzalanan kredi kapsamında, 1 adet ‘ileri çamur kurutma tesisi’ ve 6 adet ‘atık su arıtma tesisi’nin yapımını gerçekleştireceğiz. Kredi kapsamındaki projelerin tahmini toplam maliyeti 60 milyon Euro olup, bunun yüzde 50’si Alman Kalkınma Bankası’ndan, diğer yüzde 50’si öz kaynaklardan karşılanacaktır. İçme suyu, kanalizasyon, yağmursuyu projelerinin yapımının finansmanı için de Avrupa Yatırım Bankası ile kredi anlaşması imzalanmıştır. Bu kredi kapsamındaki projelerin tahmini toplam bedeli 100 milyon Euro olup, bunun 50 milyon Euro’su Avrupa Yatırım Bankası tarafından karşılanacaktır” dedi.

buski2.20120329132116.jpg

buski3.20120329132138.jpg

buski4.20120329132152.jpg

buski5.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar