Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediyesi ‘Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu Metni Yazım Yarışması’ düzenledi

25 Ocak 2012 Çarşamba 00:13
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez gerçekleştirilen ‘Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu Metni Yazım Yarışması’,ile 600 yıllık geleneğin çağdaş normlar ve güncellenmiş metinlerle gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor.

Doğan ERTAN / BURSA

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Karagöz Evi Müzesi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, ‘Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu Metni Yazım Yarışması’nın ilk kez Bursa’da düzenlenmesinin heyecanını duyduklarını belirtti. Yerel yöneticiler olarak Bursa’nın değerlerinin geliştirilmesine yönelik çalıştıklarını anlatan Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak belediye hizmetlerinin yanı sıra kentimizdeki kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin geliştirilmesi ve kentin medeniyet merkezi kimliğinin öne çıkarılması noktasında da çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz” dedi.

“Bursa birikimli bir kent”

Şehirde yapılan çalışmalardan örnekler veren Başkan Altepe, Bursa’nın Tarihi Kentler Birliği üyesi olarak yaptığı yatırımlarla da örnek bir kent olduğunu belirtti. Başkan Altepe, Bursa’nın tarihi güzelliklerine değinerek, “Bursa, birikimli, renkli bir kent. Kendine has değerleri bulunan Bursa, kültürel ve folklorik yönden zengin bir şehir. Gölge oyunu da Bursa’ya has kültürün güzel bir parçası. Bizler de bu geleneksel kültürümüze sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

Başkan Altepe, son yıllarda Karagöz’e Yunanistan’ın sahip çıkmaya kalktığını ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla gölge oyununun Türk kültürünün bir parçası olduğunun ispatlandığını vurgulayarak, “Karagöz gölge oyunu, 600 yıllık bir gelenek. Son 50 yılda gölge oyununa ilgi azalsa da, bizler çalışmalarımızla bu sanatın eski değerine kavuşması için gereken çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bursa’da ilk ve tek müze olan Karagöz Müzesi’nde az sayıda sanatçıyla bu sanatın örnekleri en güzel şekilde yaşatılıyor. Her ay binlerce kişi burada gösteriler izliyor” şeklinde konuştu.

“Yeni gölge oyunu metinleri yazılacak”

Yarışmayla ilgili bilgiler de veren Başkan Altepe, “Geleneksel öğeler, zenginleştirilerek geleceğe  taşınıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak ilk kez gerçekleştirilen bu yarışma ile gölge oyunu yazma konusunu standart konuların dışına çıkarmayı istiyoruz. Bu kadim geleneği zenginleştirerek, yeni metinlerin yazılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu yarışmayla kültürümüze güzel bir renk katılacak, katkı sağlanmış olacak. Gölge oyunu kültürüne ilginin artması, desteklenmesi ve geleceğe taşınması noktasında konuya ilgi duyan herkesi yarışmaya katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Altepe, yarışmaya katılmak isteyen vatandaşların eserlerini 29 Haziran Cuma gününe kadar Büyükşehir Belediyesi teslim etmeleri gerektiğini de belirterek, değerlendirmelerin temmuz ile eylül ayları arasında yapılacağını, ekim ayında sonuçların açıklanacağını ve ödüllerin de Kasım ayında sahiplerini bulacağını söyledi.

Konunun serbest olduğu yarışmada birinciye 5 bin TL, ikinciye 3 bin 500 TL, üçüncüye 2 bin TL ve mansiyon kazanacak metinlerin yazarlarına da bin TL para ödülünün verilecek.

Karagöz Hacivat efsanesini ve Türk Gölge oyunu geleneğini başlatan Bursa’da bu geleneğin, çağdaş normlar çerçevesinde yeniden gündeme getirmeyi amaçladıklarını belirten Başkan Altepe, oyun yazar ve adaylarını gölge oyunu metni yazmaya yönlendirmek, Türk Gölge Oyunu repertuarına yeni oyunlar kazandırmak ve bunları yayınlayarak tanıtmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Usta isimler jüride

Prof. Dr. Özdemir Nutku, Unima Türkiye Milli Merkezi Başkanı Mevlüt Özhan, Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurhan Tekerek, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez ve Karagöz sanatçısı, araştırmacı Ünver Oral’ın seçici kurulda yer aldığı yarışmanın sekreteryasını da Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Ertan Akman üstleniyor.

“Yarışma Bursa için çok önemli”

Prof. Dr. Özdemir Nutku da Bursa’da böyle bir yarışmanın gerçekleştirilmesinin heyecanını yaşadığını söyledi. Prof. Dr. Nutku, “Karagöz Hacivat gölge oyunu Bursa’ya çok yakışıyor. Bursalı meddahlar üzerine uzun bir makalem vardır. Orada İstanbullu sanılan meddahların Bursa’dan yetiştiğini yazmıştım. Aynı zamanda hayalilerin büyük kısmı da Bursa’dan çıkmıştır. Bu nedenle bu yarışmanın Bursa’da yapılması önemli. Bu jüriye kabul edilmek benim için de onur oldu” dedi.

Prof. Dr. Nurhan Tekerek ise Türk tiyatrosunun özgürleşmesinin önemine değinerek, “İçinde eleştiriyi barındıran, oyuncu seyirci organik bağı olan, soyutlamaya dayalı, estetiğe bağlı olan gölge oyunu, geleneği evrensele taşımak açısından da çok önemlidir. Bu yarışmanın Bursa’da ilk kez yapılıyor olması, tiyatronun geleceği açısından da çok önemli. Büyükşehir Belediyesi’ne bu proje sebebiyle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Gölge oyunu kültürü Türkiye geneline yayılacak”

Mevlüt Özhan da gölge oyununun her koşulda zamana uygun bir sanat olduğunu söyledi. Yarışmanın Bursa için çok önemli bir adım olduğunu belirten Özhan, “Bursa Karagöz’e uzun yıllardır çok iyi sahip çıkıyor, bu sanat festivallerle sürekli gündemde tutuluyor. Yarışma da olayı Türkiye geneline yayacak” dedi.

Ahmet Erdönmez de Karagöz Müzesi’nin Kültür Bakanlığı’nın resmi denetlemesinde olan belgeli bir müze olduğunu söyleyerek, “Türkiye’nin önemli koleksiyonlarından biri bu müzededir. Ayda 6-7 bin kişinin oyunlar izlediği bu müzede kukla ve gölge oyunu koleksiyonları da sergileniyor. Araştırmalarla buradaki kütüphane de zenginleştiriliyor. Yarışmanın da başarılı sonuçlarının olacağına inanıyorum, kasım ayında bu oyunların hepsini sahnede göreceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’ın da hazır bulunduğu toplantının sonunda Tayfun Özeren tarafından yarışmanın tanıtımına dair bir gösteri de sahnelendi.

bursa2.20120125001615.jpg

bursa3.20120125001635.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar