Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi çarşı ve hanlar bölgesini ayağa kaldıran projelerine Kapalı Çarşı’yı da ekledi

29 Mart 2012 Perşembe 11:48
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan çarşıdaki fiziki eksikliklerin giderilmesini ön gören projesi, Kapalı Çarşı Yönetim Kurulu ve bölge esnafına tanıtıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi çarşı ve hanlar bölgesini ayağa kaldıran projelerine Kapalı Çarşı’yı da ekledi. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan çarşıdaki fiziki eksikliklerin giderilmesini ön gören proje, Kapalı Çarşı Yönetim Kurulu ve bölge esnafına tanıtıldı.

Atatürk ve Cumhuriyet Caddeleri’nde uygulanan cephe sağlıklaştırma çalışmalarına paralel olarak iki ana aks arasında kalan tarihi çarşıdaki restorasyon çalışmaları kapsamında geçtiğimiz aylarda Kütahya Han’ı Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, rotayı şimdi de Kapalı Çarşı’ya çevirdi. Her gün yerli ve yabancı binlerce kişinin ziyaret ettiği Kapalı Çarşı’daki fiziki eksikliklerin giderilmesini öngörün proje, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar tarafından Kapalı Çarşı Dernek Yönetimi ile bölge esnafına anlatıldı. Bursa’ya gelen tüm yerli ve yabancı turistlerin ilk durağı olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasına yönelik olarak çalışmalarının devam ettiğini belirten Vardar, “Atatürk ve Cumhuriyet Caddelerinde hayata geçirilen cephe sağlıklaştırma çalışmaları tramvay hatları ile destekleniyor. Bu çalışmalarla çarşının değeri daha da artıyor” dedi.

Proje müellifi Mimar Şenol Şimşek ise hazırladıkları ve Koruma Kurulu’dan onay alan projeleri hakkında bir sunum yaptı. Bursa’nın kalbinde yer alan çarşının her yönüyle örnek olabilmesi ve daha modern hale gelerek alışveriş merkezleri ile rekabet edebilmesini hedeflediklerini belirten Şimşek, “Bunun için 700 yıllık geçmişten gelen veriler ve günümüz teknolojisini harmanladık. Bütün koşullar ve detaylar en ince ayrıntısına kadar değerlendirildi” diye konuştu.

Kapalı Çarşı Derneği Başkanı Hasan Gülayan da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımlarla Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin değerinin geçmişe oranla çok arttığını belirterek, bu çalışmalar nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Gülayan, Kapalı Çarşı’ya uygulanması düşünülen projeye de esnaf olarak destek vermeye hazır olduklarını vurguladı.

kapali-carsi2.jpg

kapali-carsi3.jpg

kapali-carsi4.jpg

kapali-carsi5.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar