Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 440 yıllık Muallimzade Hamamı’nda da restorasyon çalışmalarını başlattı

27 Mart 2012 Salı 21:12
Bursa Büyükşehir Belediyesi, İncirli Hamamı’nın ardından İncirli Caddesi üzerindeki 440 yıllık Muallimzade Hamamı’nda da restorasyon çalışmalarını başlattı. Başkan Altepe, Yıldırım’da da tarihi ilmek ilmek işlediklerini söyledi.

Doğan ERTAN/Bursa

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İncirli Hamamı’nın ardından İncirli Caddesi üzerindeki 440 yıllık Muallimzade Hamamı’nda da restorasyon çalışmalarını başlattı. Başkan Altepe, Yıldırım’da da tarihi ilmek ilmek işlediklerini söyledi.

Bursa’nın yaşayan canlı bir tarih kenti olması yolunda Büyükşehir Belediyesi tarafından bu dönem hazırlanan 270’e yakın tarihi ve kültürel miras projesi arasında yer alan İncirli Caddesi üzerindeki Muallimzade Hamamı’nda restorasyon çalışmaları başlatıldı. Yıllarca Anadolu-Rumeli Kazaskerliği yapan Bursa Kadısı Muallimzade Ahmet Efendi tarafından Aksu Köyü’ndeki cami, zaviye ve mektep ile Zeyniler Köyü’ndeki medreseye gelir sağlaması amacıyla 1572 yılında yaptırılan tarihi hamam, yeniden kent silüeti içindeki yerini alıyor. 1854 depreminde büyük zarar gören ve Cumhuriyet döneminde yıllarca dökümhane olarak kullanılması nedeniyle dökümcüler hamamı olarak da anılan hamamı ilk günkü ihtişamına kavuşturacak olan restorasyon çalışmaları Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından başlatıldı.

Tarih ilmek ilmek işleniyor
Tarihi hamamda düzenlenen restorasyon başlangıç töreninde konuşan Başkan Altepe, dönem başında belirledikleri hedeflere emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. ‘Ulaşılabilir bir kent’ hedefi doğrultusunda raylı sistem yatırımları ve yerli tramvay üretimi ile Bursa’nın Türkiye’de bir merkez haline geldiğini belirten Başkan Altepe, ‘spor kenti’ hedefi doğrultusunda da başlayan, biten ve devam eden tesis sayısının 100’e yaklaştığını kaydetti. Bir diğer hedeflerinin, ‘yaşayan canlı tarih ve turizm şehri’ hedefi doğrultusunda bugüne kadar hayata geçirdikleri projelerle Bursa’nın dünyaya örnek gösterildiğini ifade eden Başkan Altepe, “Yıldırım’da da tarihi ilmek ilmek örüyoruz. Aynı cadde üzerindeki Mahkeme Hamamı’nda restorasyon devam ediyor. Hemen yakındaki Çukur Mescit’in restorasyonu bitti, yakında açıyoruz. Hemen üst mahallede Feyzullah Paşa Mescidi’nin restorasyonu sürüyor. Yıldırım Camii minareleri 150 yıl sonra kent siluetindeki yerini aldı. Restore ettiğimiz bu eserleri, yine o dönemin kültür, sanat ve sosyal hayatının yaşatıldığı mekanlar haline getiriyoruz. Muallimzade Hamamı’da Yıldırımlıların yeni bir buluşma noktası olacak bir kültür merkezi olarak hizmet verecek” diye konuştu.

Tarihi ayağa kaldırmak boynumuzun borcu
Yıldırım’da adım atılan her mahallede, her sokakta bir tarih kalıntısı bulunduğunu ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de “Bu kalıntıları ayağa kaldırmak boynumuzun borcu” dedi. Yıldırım’da göreve gelir gelmez ilk olarak Balaban Bey Kalesini ayağa kaldırdıklarını dile getiren Keskin, “Cumalıkızık’ta ikinci etap restorasyon çalışmalarını başlattık. Çağ kapatıp, çağ açan Fatih Sultan Mehmet’in de eğitim gördüğü Molla Yegan Medresesi’ni Yıldırım’a kazandırdık. Büyükşehir Belediyemizin de destekleriyle tarihi anlamda da ilçemizin çehresini değiştiriyoruz” diye konuştu.
Davutkadı Mahallesi Muhtarı Nihat Gencer de mahallelerine kazandırılan bu eser nedeniyle Başkan Altepe ve Keskin’e teşekkür etti.
Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik’in de katıldığı törende, restorasyon çalışmaları Başkan Altepe ve protokol üyeleri tarafından başlatıldı.

bursa2.20120327211456.jpg

bursa3.20120327211523.jpg

bursa4.20120327211549.jpg

bursa5.20120327211649.jpg

bursa6.20120327211713.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar