Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe sınırlı bütçelerle büyük proje ve çalışmaları, hayat geçirdiklerini belirtti

19 Ağustos 2011 Cuma 08:18
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi’nin Almira Otel’de düzenlediği iftara katılan Başkan Altepe, Bursa’yı geleceğe taşıyacak yatırımları kıt kaynaklarla gerçekleştirmeye çabalarken, gereksiz harcamalardan kaçındıklarını kaydetti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, marka bir dünya kenti Bursa hedefi doğrultusunda sınırlı bütçelerle büyük proje ve çalışmaları, hayat geçirdiklerini belirtti.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi’nin Almira Otel’de düzenlediği iftara katılan Başkan Altepe, Bursa’yı geleceğe taşıyacak yatırımları kıt kaynaklarla gerçekleştirmeye çabalarken, gereksiz harcamalardan kaçındıklarını kaydetti.

Bursa’nın sanayi şehri olmasına rağmen, kişi başına düşen milli gelirde, Kocaeli’nin 2 kat gerisinde olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, “Belediyeler gelirlerini, milli gelire düşen pay ve vergi gelirlerinden elde ederler. Bursa sanayi şehri olmasına rağmen, özel sektör ağırlıklı sanayi modeli nedeniyle, vergi tahsilatları da gelir vergisi beyannamesi esasına dayanmaktadır. Bu durum, belediyelerin vergi gelirlerini azaltan bir etkiyi de beraberinde getirmektedir. Ancak biz buna rağmen, bütçe imkanlarımızı, yatırım ağırlıklı projelere kanalize ediyoruz. Gereksiz harcamalardan kaçınarak, Bursa’yı ‘marka kent’ yapmayı hedefleyen projelere imza atıyoruz” diye konuştu.

“Yerli kaynaklara önem veriyoruz”

Türkiye’deki belediyeler içerisinde en dengeli bütçeye sahip belediyelerin başında Bursa’nın geldiğine dikkati çeken Başkan Altepe, bu durumun İller Bankası nezdindeki kredi notlarını da yükselttiğini vurguladı. Metro, stadyum ve tarihi eserlerin restorasyonu için gerekli finansı, 15 yıl vadeli ve düşük faizli İller Bankası kredisiyle temin ettiklerini vurgulayan Başkan Altepe, yatırımların hayata geçirilmesinde yerli kaynaklara önem verdiklerini belirtti.

Emek hattı sıfır maliyetli

Metro vagonlarının yerli üretimine başladıklarını ifade eden Başkan Altepe,  yerli üretimle birlikte 8 milyon liraya ithal edilen birim vagonun maliyetinin, yarı fiyatına düştüğünü dile getirdi. Bunun Bursa için büyük bir tasarruf imkanı olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Akılcı çalışmalar neticesinde 6,5 kilometre uzunluğundaki BursaRay üniversite etabında, yaptığımız revizyonla, 2,5 kilometre tasarruf sağladık. 6 bin 500 metrelik maliyetle 8 bin 800 metre raylı sistem yapma imkanı elde etmiş olduk. Bu tasarrufla da BursaRay'ın Organize Sanayi Bölgesi hattını sıfır maliyetle Emek'e kadar uzatmış olacağız” diye konuştu.

“Ulaşımda çözüm raylı sistem”

Ulaşımdaki sıkıntının ancak hafif raylı sistemin yaygınlaştırılmasıyla çözülebileceğini belirten Başkan Altepe, “Görükle hattındaki çalışmalarımız bu ay içerisinde tamamlanacak. Bu hattın devreye girmesiyle batı güzergahında üniversiteye kadar ulaşım sağlanmış olacak. Bu dönemdeki projelerimiz arasında yer almamasına rağmen doğu etabındaki Kestel hattını da gündemimize aldık. Geçen ay düzenlediğimiz temel atma töreniyle çalışmalarına başladığımız Kestel hattını da önümüzdeki yıl tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Kestel hattının hayata geçmesi için gerçekleştirdikleri son ihalede bir önceki ihaleye göre 176 milyon liralık tasarruf sağladıklarına işaret eden Başkan Altepe, hattın kilometre başına düşen maliyetini de 33 milyon liradan 11 milyon liraya çektiklerini ifade etti.

Şehir için ulaşıma tramvay kolaylığı

Başkan Altepe, tramvay hatlarının da şehir içi ulaşımda pratik sonuçlar vereceğine inandıklarını belirterek, bunun ilk örneği olan örneği Cumhuriyet Caddesi’ndeki ‘nostaljik tramvay hattının, Davutkadı-İncirli ve Hanlar Bölgesi’ni de kapsayacak biçimde 2.5 kilometreye çıkarılacağına kaydetti. Başkan Altepe, Heykel-Santral Garaj arasındaki tramvay hattı inşaatına da bu yıl içerisinde başlanacağını vurguladı.

Başkan Altepe’den havayolu şirketine destek çağrısı

Bursa’nın en büyük eksikliklerinden birinin de sağlıklı hava ulaşımı olduğuna vurgu yapan Başkan Altepe, Yunuseli Havaalanı’nı işler duruma getirebilmek için yoğun çalışmalarda bulunduklarını, bu doğrultuda, Devlet Hava Meydanları (DHM) ile protokol imzaladıklarını ifade etti. Bursa’ya düzenli ve sistemli hava ulaşımının, Bursa’nın kendi havayolu şirketine sahip olmasından geçtiğini belirten Başkan Altepe, havayolu şirketi kurma çalışmalarına kent dinamiklerinden destek istedi.

“Birlik ve bütünlüğümüzü bozamazlar”

Başkan Altepe, sözlerinin sonunda, tırmanan terör olaylarına da değinerek, yapılan saldırıların ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozamayacağını ifade etti. Başkan Altepe, şehitlere Allah’tan rahmet ailelerine de sabırlar diledi. Bursa Vali Yardımcısı Adnan Çakıroğlu da Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirterek, çalışmalara destek verdiklerini söyledi. Bursa Valisi Şahabettin Harput’un öncülüğünde Somali’de kuraklığın neden olduğu açlık felaketine maruz kalanlara ulaştırılmak üzere, yardım kampanyası başlatılacağını ifade eden Çakıroğlu, Bursalıları kampanyaya katkıda bulunmaya davet etti. Terör olaylarını da kınayan Çakıroğlu, terörün amacına ulaşamayacağını vurguladı.

TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Ali Tatveren ise Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Bursa’nın vizyonuna vizyon katan çalışmalarından dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

TÜGİAD Başkanı Murat Coşkunkan da Başkan Altepe’nin çalışmalarını desteklediklerini belirterek, ‘marka kent Bursa’ hedefine katkı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

TÜGİAD Bursa Şubesi’nin iftarına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Hukuk Danışmanı Osman Orhan ve TÜGİAD üyesi işadamları katıldı.

bursa3.20110819082356.jpg

bursa2.20110819082409.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu