Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, son 29 ayda hayata geçirilen projeler hakkında bilgiler verdi

12 Ekim 2011 Çarşamba 21:59
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, altyapıdan ulaşıma, tarihi ve kültürel mirastan spora kadar hayata geçirdikleri tüm projelerde alanında uzman isimlerle çalıştıklarını hatırlatarak, “Bursa artık dışarıdan da izlenen bir kent haline geldi” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, son 29 ayda hayata geçirilen projeler hakkında bilgiler verdi. Büyükşehir’deki ilk yıllarının proje üreterek geçtiğini dile getiren Başkan Altepe, hazırlıkları tamamlanan 950’nin üzerinde projeyle ilgili imalat çalışmalarının ise hızla sürdüğünü kaydetti.

 

Çözüm odaklı ulaşım stratejisi

Vatandaşların önceliklerini belirlemek amacıyla düzenli olarak anket çalışmaları yaptıklarını ve ulaşımı sorunlar listesinin başında yer aldığını dile getiren Başkan Altepe, ilk günden itibaren hiçbir bahane üretmeden doğrudan çözüm odaklı ulaşım stratejisi belirlediklerini söyledi.

 

Dünyada 30’un üzerinde başkentin ulaşım planlamasını yapan Dr. Brenner firmasının önerileri doğrultusunda alternatif yollar ve ulaşım araçlarına yöneldikleri kaydeden Başkan Altepe, BursaRay üniversite hattında seferlerin başladığını, Emek hattının da önümüzdeki aylarda kullanıma açılacağını kaydetti. Kestel hattının da tamamlanmasıyla bu dönem toplamda 17 kilometrelik ana raylı sistem hattını kullanıma açacaklarını dile getiren Başkan Altepe, Garaj- Heykel hattında son düzenlemelerin yapıldığını, Cumhuriyet Caddesi tramvay hattını Davutkadı’ya ulaştıracak projeyi ise bir ay içerisinde kullanıma açmayı hedeflediklerini vurguladı.

 

Bursa’da hizmetin de bedeli var

Geride kalan 29 ayda 280 kilometre yol genişletme ve yeni yol açma çalışması yaptıklarını ve 635 bin ton asfalt kaplaması gerçekleştirildiği ifade eden Başkan Altepe, yıllarca yaşanan plansız ve çarpık yapılaşma nedeniyle Bursa’da hizmetin bedelinin de ağır olduğuna dikkat çekti.

 

Mahalle ve sokak aralarına yeni yollar açmak, yeşil alan ve parklar oluşturmak için kamulaştırma yapılmasının zorunluluk olduğuna dikkat çeken Başkan Altepe, bugüne kadar yapılan kamulaştırmanın 120 milyon TL’yi aştığını vurguladı. Ankara yolu 30 metrelik yolun sadece o bölge için değil Bursa için hayati önem taşıdığını hatırlatan Başkan Altepe, “Yalova yolu acemler arasındaki 269 parselden 180’ini kamulaştırdık. Boşalan binaları hızla yıkıyoruz. Yol yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Kalan binalarla ilgili kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Bu hattın Yıldırım etabı da düşünüldüğünde bir yol kazandırmanın maliyetinin ne kadar yüksek olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

 

Başkan Altepe, Almanya’dan alınan 30 yeni vagondan 18’inin Bursa’ya geldiğini, ancak Almanya’da yaşanan sel felaketinde firmanın test ünitelerinin zarar gördüğünü ve bu nedenle yeni vagonların testlerinin de Bursa’da yapıldığını belirterek, yaşanan aksaklıkların kısa zaman içinde ortadan kaldırılacağını söyledi.

 

“Her soruna el atmaya çalışıyoruz”

Başta Valilik ve ilçe belediyeleri olmak üzere tüm kamu kurumları ile büyük bir uyum içinde çalıştıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Bize nerede ihtiyaç varsa oraya yetişmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar spor salonu, çevre düzenlemesi, boya badana tadilat, malzeme yardımlarıyla toplam 200 okula destek verdik. ‘Büyükorhan’daki hizmet binası bizim sıkıntımızdır’ dedik ve orada bina yapıyoruz. Orhaneli Belediyesi stadyum istedi, temeli attık çalışmalar sürüyor. Keles’e süt fabrikası kuruyoruz. Büyükşehir dışındaki 5 ilçede asfalt çalışmalarını biz yapıyoruz. Bizim en önemli hedefimiz halkımızı bulundukları bölgelerde mutlu etmek. Bunun içinde kentin her köşesinde yoğun bir çalışma içindeyiz” diye konuştu.

 

bursa2.20111012220056.jpg

bursa3.20111012220117.jpg

bursa4.20111012220148.jpg

 

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar