Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Orman ve Su İşleri Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu tarihi belediye binasında ağırladı

05 Ekim 2011 Çarşamba 08:14
Orman ve Su İşleri Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bursa’da hayata geçirilen yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tebrik ederek, başarılı çalışmalarının devamını diledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Orman ve Su İşleri Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu Heykel’deki tarihi belediye binasında ağırladı. Bursa’nın ve Uludağ’ın geleceği açısından ziyaretin çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa, ormanı çok olan bir şehir. Uludağ da Bursa’nın en önemli güzelliklerinden, kış turizminin merkezi. Buranın gelişmesi ve kalkınması, Uludağ’ın 12 ay kullanılmasıyla ilgili halkın da büyük beklentisi var. Bugün de inşallah milat olur ve Uludağ’ın eksikliklerinin tamamlanması ve yaz kış kullanılabilecek şekilde değerlendirilmesi sağlanır” dedi.

 

Bursalıların Uludağ ile ilgili sabırsızlandığını anlatan Başkan Altepe, gereken çalışmaların el birliğiyle çözüleceğine dikkati çekti.

 

“Bursa’ya hizmet etmek vefa borcu”

Orman ve Su İşleri Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okuduğu dönemde ilk stajını yaptığı şehir olan Bursa’nın kendisi için özel bir yeri olduğunu söyledi. Bu nedenle Bursa’ya ayrı bir önem verdiğini dile getiren Bakan Eroğlu, “Çok sevdiğim, gönül bağım olan Bursa, çok güzel hatıralarla dolu bir şehir. Bursa’ya hizmet etmek, bu noktada vefa borcu oluyor. Bursa’ya ne yapılsa azdır” dedi.

Bursa’ya çeşitli müjdelerle geldiğini ifade eden Bakan Eroğlu, “Bursa, gerek Çevre ve Orman Bakanlığı döneminde gerekse bu dönemde en fazla hizmeti alan iller arasında bulunuyor. Bu seneye kadar 1 milyar 300 milyon TL hizmet yapılırken, bu yıl bu oranın 1,4 milyon TL olmasını hedefliyoruz” dedi.

 

Bursa’ya övgüler yağdırdı

Bursa’da eskiden yaşanan su sıkıntısının bugün yaşanmadığını söyleyen Bakan Eroğlu, kentte baraj çalışmalarıyla bu sorunun çözüldüğünü, şehirdeki derelerin kentin tarihi yapısına uygun şekilde ıslahı için de gereken talimatın verildiğini anlatarak, “Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ bu konuda çok iyi çalışmalar yapıyor. Kentteki yatırımlar devam ediyor. Yeşil Bursa, bir orman şehri” dedi.

Kentin yeşilinin Bursaspor’a da ilham verdiğini kaydeden Bakan Eroğlu, “Bursaspor’un renkleri yeşil ve beyaz. Bizim bakanlığımız da yeşil ve maviyi barındırıyor. Biz de Bursasporluyuz” diyerek Bursa’nın sportif kimliğine de atıfta bulundu.

Bursa’nın orman yapısının çok güçlü olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu, bu yapının korunması gerektiğinin altını çizerken, bölgedeki yoğun çalışmaları inceleyecek Orman Bölge müdürlükleri ile Orman İşleri Şube müdürlüklerine yetkiler verdiklerini söyledi.

 

Belediyelere fidan desteği sürecek

Belediyelere fidan desteğinin süreceğine de işaret eden Bakan Eroğlu, Bursa’da yeşilin eksik olduğu alanlarda, kestane, ceviz ve badem fidanlarının dikileceğini ve bölgelerin yeşillendirileceğini ifade etti.

Bakan Eroğlu, 2011 – 2012 yılının Bursa’da sulama yılı olacağını dile getirerek, ‘Bin günde bin gölet’ projesiyle de kente büyük bir gölet kazandırılacağını ve bunun yapımını da DSİ’nin üstleneceğini bildirdi.

 

“Uludağ’ı birlikte yönetmek istiyoruz”

Başbakan’ın ustalık döneminde zaman kaybetmeden ihtiyaçların giderilmesine çalıştıklarını vurgulayan Bakan Eroğlu, “Uludağ’ı birlikte yönetmek istiyoruz. Biz, hamaliyetine talibiz. Bugüne kadar mahkemede planla ilgili zaman kaybı yaşandı. Bilhassa 1. Bölge ile ilgili çalışmalar bitti, kamu binalarını bugün yıktık. Muhteşem bir altyapı projesi hazırlanıyor. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve milletimizin görüşlerini almak önemli. Süratli, birlikte istişare ve müzakere ederek yapılırsa biz de maddi kaynak ayırırız. Projeler hazırlanıyor, daha sonra uygulamaya başlanacak” diye konuştu.

Bu adımın Uludağ için de bir dönüm noktası olduğunu belirten Bakan Eroğlu, “Büyükşehir Belediyesi teleferik hattı yenilemesini ve hattın uzatılması çalışmalarını yapıyor. Öte yandan Bakacak Seyir Terası da Büyükşehir Belediyesi’nin güzel hizmetleri arasında. Artık çalışmaların meyvesini alma zamanı geldi. Hedef, Uludağ’ın sadece bir kayak merkezi olması değil, yaz kış kullanılan bir turizm merkezi olmasıdır. Davos ne ki? Başbakan’ın talimatıyla Uludağ’ı güzel bir hale getirmek için çalışacağız. Uludağ’ı dünyaya en güzel şekilde tanıtıp 4 mevsim hizmet verir hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

“Bursa, herşeyin en güzeline layık”

2. bölgedeki fidan eksiklerini de giderip, bölgenin ağaçlandırması için taleplere göre peyzaj planlama yapılacağını aktaran Bakan Eroğlu, “Bursa herşeyin en güzeline layık. Bursa’nın gelişimi noktasında Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, hizmetlerinin devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe ve Bakan Eroğlu, açıklamalarının ardından, birbirlerine, ziyaret sebebiyle hazırlanan hediyeleri takdim etti. Bakan Eroğlu, daha sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi onur defterini imzaladı.

bursa.jpg

 

bursa4.20111005082126.jpg

 

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar