Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bozankaya’nın üretimi E-Bus, Almanya’da yerel yönetimler tarafından test ediliyor

08 Ocak 2015 Perşembe 22:55
Türk yerli üretici Bozankaya, IAA Ticari Araç Fuarı’nda lanse ettiği yeni elektrikli otobüsünü Almanya’da yerel yönetimler ile test ediyor. Almanya’nın birçok şehrinde test edilen Bozankaya E-Bus, 1993'de UNESCO tarafından koruma altına alınan Bamberg şehri tarafından da büyük ilgi gördü.

Raylı sistem ve ticari araç tasarımında önemli Ar-Ge yatırımları yapan Türk yerli üretici Bozankaya, IAA Ticari Araç Fuarı’nda lanse ettiği yeni elektrikli  otobüsünü Almanya’da yerel yönetimler ile test ediyor. Almanya’nın birçok  şehrinde test edilen Bozankaya E-Bus, 1993'de UNESCO tarafından koruma  altına alınan Bamberg şehri tarafından da büyük ilgi gördü.

Yeni elektrikli otobüsü E-Bus’ı tüm dünyaya tanıtan Bozankaya, Almanya’da yerel  yönetimler ile test sürüşleri yapıyor. E-Bus lansmanını özellikle global arenada yapmayı tercih eden Bozankaya, Almanya’nın tüm yerel yönetimleri, Kuzey Avrupa  ve İsviçre, İran ve Azerbaycan’dan E-Bus’a yönelik potansiyel talepler alıyor.

bozankaya2.20150108225631.jpg

Bozankaya E-Bus, dünya lansmanı ardından Türkiye’de de yerel yönetimler tarafından test edilmeye başlanacak.

Almanya’nın Bamberg şehrinde yapılan test sürüşlerinde ise hem sürücü ve yolcular hem de yerel yönetim E-Bus’ın avantajlarını test ettiler. Yolcular sessiz ve sarsıntısız
ulaşımın altını çizerken, sürücüler de sürüş performansını değerlendirdiler. Yerel  yönetim yetkilileri ise Bozankaya’nın sunduğu 200 km menzilin daha üstünde bir km sağlanabileceğini test ettiklerini belirttiler.

bozankaya3.jpg


Bozankaya’nın üretimi olan E-Bus, diğer toplu taşıma araçları ile karşılaştırıldığında enerji tüketimi, çevreye duyarlılığı ve verimliliği ile öne çıkıyor. Bozankaya E-Bus tamamen yerli yatırım ile Türk ve Alman mühendislerinin birlikte Ar-Ge çalışmalarını yürüttüğü bir araç olmasıyla ayrı bir öneme sahip bulunuyor. Bozankaya Grup  bünyesinde akü sistemi Bozankaya GMBH tarafından geliştirilen E-Bus’ın üretimi ise Bozankaya A.Ş. tarafından yapılıyor. Ayrıca E-Bus, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından 2014 yılı Mali Destek Programı kapsamında “Bozankaya, Ankara’da ürettiği yeni nesil toplu taşıma araçları ile Dünya’ya açılıyor” başlıklı projesiyle destekleniyor.

bozankaya4.jpg

Şarj edilebilir akü ile çalışan, çevreci, sessiz, ekonomik, verimli bir şehir içi otobüsü olarak birçok çözümü bir arada sunan E-Bus, şarj olduğunda 200 km menzil garantisi
ile sunulurken ortalama 260-320 km arasında yol yapabiliyor. E-Bus, elektrikli araç
istasyonlarında şarj edilebilmekle birlikte, acil durumlarda doğrudan 380V bağlanıp,
başka hiçbir cihaza veya şarj istasyonuna ihtiyaç duymadan da araç şarj edilebiliyor.

bozankaya5.jpg

Şehir içi ulaşımında sıfır emisyon ile çevreci bölgeler oluşturulması, şehir içi dur-kalkın sık olduğu bölgelerde verimliliği arttırması ve güç kaybı yaşanmadan yüksek
performans sunması ile ön plana çıkan Bozankaya E-Bus, birçok avantajı bir arada
sağlıyor. Yakıtta dışa bağımlılığı azaltacak şekilde yüksek oranda tasarruf sağlayan
E-Bus, ekonomik toplu taşımacılık çözümü oluyor. Süper alçak tabanı ve sessiz
çalışma prensibi ile E-Bus, yolcular için konfor ve güvenlik sunuyor. E-Bus, yolculuk
esnasında rahatsız edici motor sesini ortadan kaldırdığı ve güzergah boyunca çevre
için de sessiz bir ortam sağladığı için modern şehir hayatına uyum sağlıyor.

bozankaya6.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu