Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir ailenin tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılayabileceği Silivrikapı Semt Konağı’nda ‘Umut Evleri Koordinasyon Merkezi’ hizmete girdi

11 Şubat 2012 Cumartesi 19:53
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, kadınları dört duvar arasından çıkarmak için kurdukları semt konaklarının ‘Umut Evleri’ sayesinde eksiğinin tamamlandığını söyledi. Kara Duvak kitabının gelirini Umut Evleri’ne bağışlayan Esra Erol da, ‘Biz iki göz oda düşüncesiyle yola çıktık. Şimdi koca bir konağın sahibi olduk’ dedi.

Bilgi evi, kütüphane, satranç salonu, etkinlik salonu, fatura ödeme merkezi, spor salonu, Aile Sağlık Merkezi, kafeterya, yeşil alanları, piknik alanları ile özellikle mahalle aralarına kurularak kadınları dört duvar arasından çıkarmak amacıyla hayata geçirilen semt konakları önemli bir projeyle eksiğini tamamladı.

Atv’nin sevilen sunucusu Esra Erol tarafından başlatılan Umut Evleri’nin ilk umudu Fatih Belediyesi Silivrikapı Semt Konağı oldu.

Silivrikapı Semt Konağı’nda açılan ‘Umut Evleri Koordinasyon Merkezi’ ile artık kadınlar tamamen ücretsiz yararlandıkları sosyal etkinliklerin yanı sıra hukuki ve psikolojik danışmanlık da alabilecek.

Silivrikapı Semt Konağı’nda yapılan açılışa Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, sunucu Esra Erol, gönüllü avukatlar ve psikologlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ‘Bir toplumun ve ailenin temelini kadınlar oluşturur. Biz kadınlarımızı dört duvar arasından çıkarıp, kendilerini ifade edebilecekleri, geliştirebilecekleri alanlar oluşturmak niyetiyle bu semt konaklarını kurduk. Bizim programımızda da hukuki ve psikolojik danışmanlık vardı. Ancak bunu gönüllü olarak ücretsiz yapacak kurum bulamadık. Esra Hanım’a ve arkadaşlarına bu yüzden çok teşekkür ediyorum. Semt Konağımızın bir eksiği vardı, o da tamamlandı’ dedi.

Dışarıdan bakıldığında hiç sorunsuz gibi görünen ailelerin, derine inildiğinde ne kadar zorluklar yaşadığına çoğu zaman tanık olduğunu da vurgulayan Başkan Demir, hanımlarımızın evlerinin yakınında güvenebilecekleri, haklarını öğrenebilecekleri yerlerin olması onlara cesaret verecek ve artık bu zorlukları aşmanın çaresine bakacaklar, dedi.

Ünlü ve toplumun sevdiği isimlerin projelerinin çok önemli olduğunu da belirten Demir, böyle sosyal sorumluluk projeleri üreten insanlar, bizim de, milletin de gönlünde taht kurarlar, biz Fatih Belediyesi olarak özellikle kadınlarımız ve çocuklarımız için üretilen projelere destek vermeye hazırız şeklinde konuştu.

Açılışta konuşan sevilen sunucu Esra Erol da, ‘ programda anlatılan hikayeler içimi acıtıyordu. Ne yapmalıyım diye düşünmeye başladığımda bu işin ilk ayağı kitap yazmak oldu. Kara Duvak böyle çıktı. Ben programımda birçok kişiye umut olduğumu gördüğüm anda da kitabın geliriyle umut evlerini kurmaya karar verdim. Ancak bize bir yer lazımdı. Bunu da Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir sağladı. Fatih’in bizim projemizdeki yeri ayrı. Çünkü burası hem ilk, hem de daha sonra Türkiye’nin dört bir yanında kurulacak umut evlerinin koordinasyon merkezi olacak’ dedi.

Fatih Belediyesi sayesinde özlemle bekledikleri umut evine kavuştuklarını vurgulayan Erol, biz aslınsa iki göz oda bize yeter diye düşünüyorduk, şimdiyse koca bir konağımız oldu sözleriyle sevincini belirtti.

Fatih Belediyesi Silivrikapı Umut Evleri Koordinasyon Merkezi hafta içi hergün, saat 10:00 ile 17:00 arasında randevulu olarak hizmet verecek. Merkezde ilk etapta gönüllü olarak 10 avukat, 16 psikolog çalışacak. Umut Evlerinin Türkiye genelinde koordinasyon merkezi burası olacak. Merkezde her Perşembe sadece çocuklara yönelik çalışma yapılacak. Avukat ve psikologların önceliği ise kadına şiddet olacak. Merkez çalışanları başvuranlara hem psikolojik destek verecek, hem de haklarını ve hukuki olarak izleyecekleri yolları gösterecek. 

fatih2.20120211195607.jpg

fatih3.20120211195637.jpg

fatih4.20120211195658.jpg

fatih5.20120211195721.jpg

fatih6.20120211195746.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar