Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beykoz Belediyesi’nin üç yıl önce başlattığı ‘sokak iftarları’ 7’den 70’e tüm Beykozlular’ı ‘Gönül Sofrası’nda buluşturuyor

21 Ağustos 2011 Pazar 22:45
Beykoz Belediyesi’nin üç yıl önce başlattığı ‘sokak iftarları’ 7’den 70’e tüm Beykozlular’ı ‘Gönül Sofrası’nda buluştururken, her Cuma ve cumartesi düzenlenen programlarda ise, sevilen sanatçılar sahne alıyor.

Beykoz Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının getirdiği güzellikleri ilçe sakinleriyle birlikte yaşamak için çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. 

7’den 70’e toplumun tüm kesimlerini bir araya getiren programlar eski Ramazanların tadını günümüze taşırken Belediyenin kurduğu sokak iftarları ve gönül  sofralarında paylaşmanın huzuru ve sevinci yaşanıyor.   

Ramazan ayı boyunca ilçenin 25 mahalle ve 20 köyünde her akşam farklı mahalleler olmak üzere üç ayrı noktada sokak iftarları düzenleniyor. Gönül sofraları, zengin fakir tüm mahalle sakinlerini aynı sofrada buluşturdu.   Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, her akşam vatandaşlarla bir araya gelerek, yemek dağıtımını bizzat gerçekleştirdi. Günde 2 ila 3 bin arasında vatandaşa iftar verildiğini belirten Başkan Çelikbilek, “3 yıl önce Beykoz’da başlatmış olduğumuz ve iki yıldır İstanbul’un tüm ilçelerinde uygulanan sokak iftarları artık sadece fakir fukaranın yemeğini yediği yer değil. Zengin fakir, genç yaşlı, inanan-inanmayan toplumun her kesiminden vatandaşlarımızın aynı sofrada, aynı ekmeği ve suyu paylaştığı ortamlar haline geldi. İftarlarda gördük ki, aynı sokakta oturan nice insan ilk defa aynı sofrayı paylaşıyor. Birbirini daha yakından tanıma imkanı buluyor. Birbirlerinin isimlerini dahi sofrada öğrenenlerle karşılaşıyoruz. Ramazan ayının ve iftarların güzelliğini burada görüyoruz. Ayrıca çocuklarımızın da aynı masada, aynı sofrada paylaşma duygusunu öğrenmelerini, bu duyguya sahip olmalarını hedefliyoruz. Bu yıl yaklaşık 90 bin vatandaşımızla aynı sofrayı paylaşmış olacağız. Şehit, gazi ailelerinin yanı sıra, mahallelerde tespit edilen dar gelirli komşularımızla ‘Gönül Sofraları’nda bir araya geldik. Her akşam ‘Çat Kapı’ iftar ziyaretlerinde bulunduk. Ramazan ayının sonunda da inşallah Hem Zafer Bayramını hem de Ramazan Bayramını bir arada kutlayacağız. ”dedi.

Polonezköylüler de iftarda

Beykoz’un trafikten uzak,   Polonyalılar’ın yaşadığı şirin köy Polonezköy’de kurulan sokak iftarı, farklı din, dil, ırk ve kültürden vatandaşları bir araya getirdi.

 Köy meydanında kuş cıvıltıları arasında düzenlenen  sokak iftarına katılan Polonyalılar, iftardan yirmi dakika önce gelerek  ezan vaktini beklediler. İftara katılan yaklaşık 300 vatandaşla birlikte iftar edip, duaya amin diyen Polonezköylüler adına konuşan Muhtar Antoni Vilkoşevkski duygularını şöyle paylaştı: “150 yıldır   Türklerle, Müslümanlarla sevgi, saygı ve hoşgörü içerisinde yaşıyoruz. İnancımızı, kültürümüzü en rahat bir şekilde yaşamanın yanı sıra, komşularımızın inancına da aynı ölçüde saygılıyız. Bizleri unutmayarak her yıl iftara davet eden Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz.”

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, Polonezköy’de ise farklı inanç mensuplarının aynı sofrada bir araya gelerek, Ramazan ayının bereketini, huzurunu birlikte yaşadıklarını belirterek, “En önemli zenginliğimiz vatandaşlarımız arasındaki hoşgörüdür. 150 yıldır Polonya kökenli vatandaşlarımızla huzurlu bir ortamda barış içerisinde kardeşçe yaşıyoruz. Bu birlikteliğimizi sadece Ramazan ayında değil her zaman yaşatıyoruz.” Dedi.

 Her Cuma ve Cumartesi renkli programlar

Beykoz Belediyesi, Ramazan ayı boyunca her Cuma ve cumartesi düzenlediği etkinlikler de vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Belediye Başkanlık önünde düzenlenen etkinlikler kapsamında, sevilen sanatçılardan Mustafa Demirci,  Yavuz Değirmenci, Mustafa Uğur ve Mustafa Cihat Beykozlular ile buluşurken, Türkiye’nin sevilen radyo programcılarından Hopdedik Ayhan, Afrikalı Ali, Erkan Koç ve Gönül Dostu Şener’in birlikte sergiledikleri ‘Meşkhane’ ilgiyle izlendi. Belediye tarafından vatandaşlara ücretsiz ikramlarda bulunduğu geceler, Ertuğrul Erkişi, Bedirhan Gökçe ve Sami Savni Özer’in sahne alacağı tasavvuf konserleriyle devam edecek.

Şehit ve Gazi Aileleri ‘Gönül Sofraları’nda bir araya geldi

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ilçe sakinlerinden şehit ve gazi aileleri ile her yıl belirli zamanlarda bir araya geliyor. Başkan Çelikbilek, Ramazan aylarında ise mutlaka birlikte iftar yaparak, “Onlar bize birer emanettir. Evlatları vatan uğruna, bizlerin rahatı için canlarını verirken, yaranırken, bizlere de düşen en önemli görev, onları unutmamak, emanetlerine sahip çıkmaktır. Onların varsa sıkıntılarını gidermek, acılarını bir nebze de olsa paylaşmaya çalışıyoruz. Ramazan ayında 4 ayrı gönül sofrası düzenliyoruz. Şehit ve gazi ailelerinin yanı sıra, mahallelerimizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı da unutmuyoruz. Her mahalleden özenle tespit ederek davet ediyoruz. Farklı bir mekanda, farklı bir atmosferde iftar yapma imkanı buluyorlar.” Dedi.

Somali’ye bir yardım da Beykoz’dan

Beykoz Belediyesi, son 60 yılın en kurak dönemini yaşayan Somali’ye duyarsız kalmayarak yardım elini uzattı. Vatandaşlardan  sık sık Somali’ye yardım çağrısında bulunan Başkan Çelikbilek, Yuşa Tepesi ile Tarihi Çayırda verilecek 15 bin kişilik iftarın iptal edilerek, tüm masraflarının Beykoz halkı adına Somali’ye gönderildiğini belirterek şunları söyledi: “Milletimiz her zaman yoksulun, mağdurun yanında olmuştur. Biz Beykoz Belediyesi olarak, Hükümetin, Diyanet İşleri’nin, Kızılay’ın ve diğer sivil toplum kuruluşlarının başlatmış olduğu yardım kampanyasına destek olduk. Duyurularımızı yaptık. Ve 15 bin kişilik iftarımızın masrafını Somali’ye yardım olarak gönderdik.”

 Sosyal Masa 10 bin aileye erzak ulaştırdı

Beykoz Belediyesi’nin en aktif birimlerinden olan Sosyal Masa, yıl boyunca sürdürdüğü çalışmalarını Ramazan ayında artırarak devam ettiriyor. İlçeyi sokak sokak gezerek ihtiyaç sahiplerini belirleyen Sosyal Masa birimi, Ramazan ayında da 10 bin aileye gıda yardımı ulaştırdı. Daha önce başlatılan ve ilçede öncülüğünü Ayşe Çelikbilek ve Sevim Gülşen’in yaptığı ‘Kardeş Aile’ çalışmasıyla birçok aileye yardım eli uzatıldı. Bayram öncesi ise yüzlerce yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa hayırseverlerin desteği ile bayramlık hediye edildi.  

  İftar sonrası çay sohbetleri

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, her akşam iftar sonrası vatandaşlarla bir araya gelerek ‘Çay sohbeti’nde bulunuyor. Ramazan dolayısıyla ‘Halk Saati’ uygulamasının yerine iftar sonrası mahalle sakinleriyle bir araya gelerek sohbet eden Başkan Çelikbilek, ilçeye ve mahalleye yapılan hizmetleri anlatıyor, vatandaşlardan gelen soruları da yanıtlıyor. İki yıl içerisinde, eğitimden sağlığa, asfalttan sosyal çalışmalara kadar birçok önemli çalışma yaptıklarını vurgulayan Çelikbilek, “İmkanlarımız ölçüsünde ilçemizin her noktasına hizmet götürmeye gayret gösteriyoruz. Tertemiz ve yemyeşil ilçemizin güzelliklerini koruyarak, yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Yeni meydanlar, aile sağlığı merkezleri, muhtarlık binaları, hizmet binalarının yanı sıra, sıkıntılı olan yolları genişletiyoruz. Sokak hayvanları sorunlarını minimuma indirdik. 2B konusunda, hem hükümetimiz hem de bizim gayretlerimiz sonucu sonuca oldukça yaklaştık.”dedi.  

beykoz2.20110821225308.jpg

beykoz3.20110821225343.jpg

beykoz4.20110821225358.jpg

beykoz5.20110821225413.jpg

beykoz6.20110821225428.jpg

beykoz7.20110821225441.jpg

beykoz8.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar