Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beykoz Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hazırlıklarını hızla tamamlayarak Kurbankent’i hizmete sundu

30 Ekim 2011 Pazar 13:52
Beş bin kurbanlık kapasiteli 200 çadırın yer aldığı kurbankent’i denetleyen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, depremin yaşandığı Van-Erciş’ten gelen Kurbanlık satıcı vatandaşların çadırını da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Beykoz Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hazırlıklarını hızla tamamlayarak Kurbankent’i hizmete sundu. Bayrama sayılı günler kala kurbankent’te ise önemli hareketlilik yaşanıyor.

Beş bin kurbanlık kapasiteli 200 çadırın yer aldığı kurbankent’i  denetleyen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, depremin yaşandığı Van-Erciş’ten gelen Kurbanlık satıcı vatandaşların çadırını da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Bazı yakınlarını kaybeden ve önemli maddi hasar yaşayan Van-Ercişli kurbanlık satıcıları, fiyatlarda yüzde 20’lik bir indirime gittiklerini bir an önce hayvanları satıp Erciş’e dönmek istediklerini belirterek, kendilerine yardım eli uzatan tüm Türkiye’ye de teşekkür ettiler.

Ercişli kurbanlık satıcılarını ziyaret eden Başkan Çelikbilek de, geçmiş oldun dileklerini ileterek, üç köyü kardeş olarak sahiplendiklerini, bir tır yardımı hemen gönderdiklerini, 2 tırın ise birkaç gün içinde gönderileceğini, kendisinin de Bayram’da Van Erciş’e gideceğini belirtti.

Veteriner Hekim eşliğinde kurban satışı yapılan çadırlar tek tek denetlendikten sonra 5 bin kişiye kavurmalı pilav ikramı yapıldı.

Beykoz Çavuşbaşı hizmet binasının yanında kurulan  kurban satış ve kesim alanını, kurbanlıkların bulundukları çadırdan kesim alanına, temizlikten eğitimli personeline,  makine ve ekipmanlardan sosyal donatılarına kadar AB standartlarında olmasına dikkat ediliyor.

21 Ekim’de getirilmeye başlayan hayvanların mutlaka menşei şahadetnameleri kontrol ediliyor.  Kurbanlık havyan satıcılarının rahatlıkla barınabileceği mekanlar, banyo ve wc ler kuruldu. Vatandaşlar için ücretsiz otopark, mescid  ve kafeterya kuruldu. Tamamı  stabilize ile kaplanan alanda sosyal donatılar beton zeminle kaplandı. Kesim yerleri kapalı alanlarda, kolay yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir yapıda oluşturuluyor. Gerekli ışıklandırma ve havalandırma tertibatları oluşturuldu. Kesim sonrası  oluşan atık ve artıkları hijyenik şartlara uygun olarak çevre ve toplum sağlığına zarar vermeyecek şekilde depolanması, izolesi, itlaf ve tahliyesini sağlayıcı tedbirler alınacak.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kurban Bayramı hazırlıklarının sorunsuz şekilde devam ettiğini, vatandaşların bayramı rahat geçirebilmesi için tüm detayları düşündüklerini belirterek, AB standartlarında ‘Kurbankent’ kurduklarını söyledi.

beykoz2.20111030135445.jpg

beykoz3.20111030135509.jpg

beykoz4.20111030135532.jpg

beykoz6.20111030135553.jpg

beykoz5.20111030135613.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar