Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belediyeler ‘CE’ için hazır değil

14 Nisan 2010 Çarşamba 13:05
Belediyelerin bir çoğu yasal zorunluluk olmasına rağmen ürettikleri ürünlerin AB normlarına uygunluğunu gösteren CE işaretlemesi konusunda herhangi bir çalışma yapmıyorlar

Belediyelerin bir çoğu yasal zorunluluk olmasına rağmen ürettikleri ürünlerin AB normlarına uygunluğunu gösteren CE işaretlemesi konusunda herhangi bir çalışma yapmıyorlar.

1996 Yılında Avrupa Topluluğu ile Ülkemiz arasında yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşması, tarım ürünleri dışında kalan malların serbest dolaşımını öngörmektedir. Ülkemiz Gümrük Birliği anlaşmasıyla Avrupa Topluluğu ile ilişkilerinde diğer 3. ülkelerden farklı bir konum kazanmıştır.

Bu farklılık Avrupa Topluluğuna üye ülkelerle ticaretimizde tam rekabete girmemizin yanısıra, mal üretiminde de Birlik içerisinde belirlenmiş standardların Türkiye açısından da zorunluluk haline gelmesidir.Bu kapsamda Türkiye’de CE işareti üretimin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu aşamada 4703 sayılı Ürünlere ‹lişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair kanun yürürlüğe girmiştir.

Bu kanun uyarınca Ülkemizde üreticiler için önceden sadece Avrupa Topluluğuna ihracatta zorunlu olan CE işareti iç piyasaya arz edilecek olan ürünlerde de zorunlu hale gelmiştir. Deprem kuşağında olan ülkemizde yapı işleri, ihmal kaldırmayacak kadar önemlidir.
Belediyelerimizin bir çoğu yasal zorunluluk olmasına rağmen üretimlerini yaptıkları Asfalt Betonu, Hazır Beton, Beton Parke Taşı ve diğer Yapı Malzemelerinde ve bunların bileşenleri olan Ağregalar, Çimentolar gibi ürünlerin AB normlarına uygunluğunu gösteren CE işaretlemesi konusunda herhangi bir çalışma yapmamışlardır. Yine bu uygulama mal ve hizmet alımları için açılan ihalelerde de zorunluluk arz etmektedir.

Konunun uzmanı Universal Sertifikasyon ve Gözetim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Sayın Suat Kaçmaz’ a sorduk…

CE işaretlemesi için çalışma yapacak firmalar nelere dikkat etmelidir?

Bu konularda çalışma yaparken öncelikle AB tarafından ataması yapılmış, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş ve bir kimlik numarasına sahip Onaylanmış Kuruluşlar tarafından bu işlemlerin yapılmış olması gerekmektedir.

CE işareti nasıl alınır? Bu konuda neler yapılması gereklidir?

Öncelikle AB tarafında ataması yapılmış bir Onaylanmış Kuruluşa başvuru yaparak CE işaretlemesine konu olan ürünlerin hangi Uygunluk Teyit Sistemine tabi olduğu tespit edilmelidir ortaya çıkan modele göre üreticinin ve Onaylanmış Kuruluşun yapması gereken işlemler ortaya konularak ürünlerin ilk tip testleri yapılmalıdır sonraki aşamada rapor edilen mamul performans özelliklerinin sürekliliğinin sağlandığını garanti etmek amacıyla üretici tarafından uygulanan Fabrika Üretim Kontrol sistemi kurulmalı ve ürün süreç testleriyle sürekli gözetim altında tutulmalıdır.

CE işaretinin alınması ne gibi faydalar sağlar?

CE işaretli ürünlerde Makanik Dayanım ve Stabilite, Yangın Durumunda Emniyet, Hijyen Sağlık ve Çevre, Kullanım Emniyeti , Gürültüye Karşı Koruma, Enerjiden Tasarruf ve Isı Muhafazası gibi ürüne ait Temel Gereklerin karşılandığı üretici tarafından beyan edilir.

AB normlarına uygun üretilmiş ürünlerin ekonomiye katkı sağladığı aşikardır. Örneğin CE işaretlemesi kapsamında Asfalt Betonu üretimi yapan bir Belediyemizin Asfalt Betonunun en önemli bileşeni olan Agregaların seçiminde uygun olan Agregayı kullanması yine Asfaltta kullanılan Bitümde %1 lik bir tasarruf sağlamasına yol açmıştır.

Bu %1 lik tasarruf bile üretim maliyetine etkisi 5 milyon dolarlık daha az Bitüm kullanılmasına ve daha kaliteli Asfalt Betonu elde edilmesine sebep olmuştur.

Ülke kaynaklarımızın daha verimli kullanılabilmesi için yöneticilerimiz bu çalışmalara daha fazla gecikmeden başlaması ülke menfaati olarak görülmektedir.

www.belediyegazetesi.net

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar