Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Topbaş, " Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları İstanbul turizmine doping etkisiyapacak"

23 Kasım 2013 Cumartesi 00:44
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı KadirTopbaş, Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları restorasyon alanlarında denetim yaptı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre,Topbaş'ın başlattığı Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları restorasyonçalışmaları devam ediyor.

Restorasyon alanlarında denetim yaparak, çalışmaları yerinde inceleyen Topbaş, "Anemas (Soylular) Zindanı ve Tekfur Sarayı'ndaki restorasyon çalışmalarımız büyük bir titizlikle devam ediyor. İstanbul'daki Osmanlı eserlerinin yanı sıra Bizans eserleriyle ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları'nın restorasyonları çok önemli çalışmalar olarak öne çıkıyor. Bu eserler İstanbul turizmine doping etkisi yapacak" diye konuştu.

Sinema filmleri ve dizilerin vazgeçilmez mekanları arasında yeralan Tekfur Sarayı ile Anemas Zindanları'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesitarafından başlatılan restorasyon çalışmalarında önemli aşamalar kat edildi.

Tekfur Sarayı'nın restorasyonunun kısa süre içinde tamamlanması ve 2014 yılı içinde turizme kazandırılması hedefleniyor. Anemas Zindanları'nda ise arkeolojik kazılar sonucu elde edilen yeni bulguların değerlendirilmesiyle birlikte çalışmalara yeni bir boyut kazandırılacak. Tekfur Sarayı, şu an ayakta kalabilmiş tek Bizans sarayı olarak dikkati çekiyor. Sarayın iç avlusunun etkinlik alanı olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Anemas Zindanları'nın ise kalıcı ve geçici sergilerle zenginleştirilmiş müze şeklinde değerlendirilmesi hedefleniyor.

kadirtopbas2.jpg

kadirtopbas3.jpg

kadirtopbas4.jpg

kadirtopbas5.jpg

kadirtopbas6.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu