Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Kadir Topbaş “Artık New York itfaiyesiyleeşdeğer itfaiyemiz var”

09 Ocak 2014 Perşembe 00:20
İBB Başkanı Topbaş, doğal afetler, orman yangınları ve yüksek bina yangınlarında kullanılacak ‘Alev Kartalı’ helikopterini tanıttı. Kokpitte zafer pozu veren Topbaş, İstanbul’da New York itfaiyesiyle eşdeğer bir itfaiye ekibi ortaya çıkardıklarını vurguladı.

İstanbul İtfaiyesi’ni dünya itfaiyeleriyle yarışa sokan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Alev Kartalı” yangın helikopterini hizmete aldı.

Geçtiğimiz yıl Polat Tower’da çıkan yangında yaşanan sıkıntıyı dikkate alan Topbaş, itfaiyeyi havadan müdahale için güçlendirme talimatı verdi.  Yapılan araştırmalarda 10 ton su kapasiteli Skorsky S-64 Skycrane helikopteri uygun bulundu. Özellikle orman ve gökdelen yangınlarına karşı kullanılacak helikopter kiralanarak İstanbul itfaiyesine kazandırıldı

Haliç Kongre Merkezi otoparkındaki tanıtım ve tatbikat töreninde konuşan İBB Başkanı Topbaş, Alev Kartalı’yla ilgili şunları söyledi: “Hizmete alınan helikopter orman yangınlarıyla mücadelenin yanı sıra yüksek katlı bina yangınlarında da 50 metreye kadar su veya köpük sıkabilme özelliğine sahip. Havada  2 saat 15 dakika kalabiliyor. 10 tonluk su hacmine sahip. 30 - 40 saniye içinde haznesini denizden aldığı suyla doldurabiliyor.  Gece görüşü olması nedeniyle de gece çıkan yangınlara sorunsuz şekilde müdahale edebiliyor.”

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde, yangın söndürme, kurtarma, nakliye, ağır yük taşıma gibi hizmetlerle kullanılabilen Alev Kartalı helikopteri Türkiye’nin ihtiyaç duyulan her bölgesinde hizmet verecek. Alev Kartalı’nın Eylül ayına kadar sürecek kira sözleşmesi karşılığında 43 milyon lira ödenecek.

Topbaş, İstanbul İtfaiye teşkilatını çok güçlü yapılandırdıklarını belirterek şöyle devam etti: “Her daim hazır, insanımızın önce canını sonra malını kurtarabilmek ve gayretle çalışabilecek ekibimiz var. Burada oldukça başarılıyız. New York itfaiyesiyle eşdeğer bir itfaiye ekibimiz ortaya çıktı. Personel sayısını 4 binlere çıkardık.”

Haliç üzerine kurulan platformdaki hurda otobüste mizansen gereği yangın çıkarıldı. Ardından İtfaiye birimlerine ihbar yapıldı. Bölgeye ulaşan itfaiye araçları deniz ortasındaki yangına müdahale edemeyince havadan müdahale talimatı verildi. Ardından yangın helikopteri havalanarak ilk tankındaki 5 tonluk suyu boşalttı. İkinci turda da 5 tonluk suyu boşalttıktan sonra denizden su alarak tanklarını doldurdu ve yangını tamamen söndürdü.

ibb-2.jpg

ibb-3.jpg

ibb-4.jpg

www.belediyegazatesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu