Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Kadir Topbaş, bu günden itibaren İstanbul’da 100 yeni İETT otobüsünün daha hizmete gireceğini açıkladı

22 Haziran 2012 Cuma 00:06
Brezilya’da gerçekleştirilen Rio +20 Belediye Başkanları Zirvesi Ve BM Sürdürülebilir Konferansı'na katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Brezilya dönüşü basın mensuplarına açıklamalar yapan Başkan Kadir Topbaş, bu günden itibaren İstanbul’da 100 yeni İETT otobüsünün daha hizmete gireceğini, hedeflerinin otobüslerdeki sıkışıklığı tamamen ortadan kaldırmak olduğunuaçıkladı.

Hedef sıkışık otobüs devrini kapatmak…

Brezilya’da gerçekleştirilen Rio +20 Belediye Başkanları Zirvesi Ve BM Sürdürülebilir Konferansı'na katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

İstanbul trafiğine 100 İETT otobüsünü daha devreye sokacaklarını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, “yeni otobüslerimizi bir törenle İstanbul trafiğine devreye sokacağız. Toplu taşımada son derece önemli adımlar atıyoruz. Özellikle lastik tekerli ulaşım araçlarında ciddi atılımlar yapmaktayız” dedi.

“Önümüze koyduğumuz bir hedef var” diyen Başkan Topbaş, 3 bin civarında halk otobüsü ile İETT otobüsleri ve Otobüs A.Ş.’nin otobüs sayısını arttırması için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Topbaş, “Artık otobüslerdeki o sıkışıklığın gerilerde kalmasını arzu etmekteyiz. Tabi bunun için zamanla yarıştığımızı da özellikle ifade etmek istiyorum. İhalelerimiz başarılı geçtikçe modern, klimalı, konforlu ve dezavantajlı vatandaşların da kullanımına uygun otobüslerimizin sayısı da artacaktır. Zaten metro inşaatlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor” şeklinde konuştu.

Köprülerdeki bakım mecburi…

Haliç Köprüsü ve Fatih Sultan Köprüsü’ndeki bakımların mecbur kalındığı için yapıldığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Ben İstanbulluları bu konuda hassasiyete davet ediyorum. Bu konuda anlayış göstereceklerini inanıyorum. Yapmamız gereken şeyler bunlar. Açık bir şekilde ifade edeyim ki İstanbul trafiğindeki toplu taşıma kullanımı giderek artmaktadır. İstanbullulara toplu ulaşım araçlarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Deniz ulaşımı da alternatif…

Kadir Topbaş, İstanbul’da denize en iyi şekilde kullanmak üzere gerekli yatırımları yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu; “Tabi deniz ulaşımında yolcu taşıma da belli bir seviyeyi geçemiyoruz. 6 bin, 8 bin kişiyi geçemiyorsunuz. Ama trafiğin sıkışık olduğu saatlerde, karayolunda beklemeyerek, vatandaşlarımızın deniz ulaşımını seçmesi onlar için ve İstanbul trafiği için çok daha yerinde olacaktır. Bizim şehir hatlarımız bu konuda çalışmalarını yoğunlaştırdı. İDO’da inanıyorum ki çalışmalarına destek veriyor. Ve İstanbullular da deniz tercih ediyorlar. Tabi yazın da gelmesiyle insanlarımızın deniz ulaşımını tercih etmesini de bizler öneriyoruz.”

Yeni biyolojik arıtma tesisleri geliyor

Yenikapı’da bir dolgu alanı çalışması yapacaklarını hatırlatan Başkan Topbaş, 2.5 milyon kişinin bulunduğu bu havzanın atıksularını almak üzere ileri derecede biyolojik atık arıtma tesisi yapma zorunlulukları olduğunu söyledi. Ayamama Deresi’nin kenarında Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ni inşa ederek hizmete aldıklarını, aynı şekilde Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin şu anda bitmek üzere olduğunu dile getiren Topbaş, şu bilgileri verdi;

Yenikapı’ya hem arıtma hem meydan

“Ambarlı’da da 4 yüz bin metreküp kapasiteli bir tesisimiz olacak. Ayrıca Silivri Selimpaşa’da da biyolojik arıtma yaptık. Özellikle Haliç Havzası’nda Fatih Bölgesi, Eyüp Bölgesi ve arka bölgeleri alan bu atıkların, Marmara’yı kirletmemesi için ileri derecede bir biyolojik atık tesisi yapılması gerekiyor. Bununla da ilgili bir denizi doldurarak bir alan ve arıtma tesisi yapma çalışmamız var. Yetkililerden gerekli izinleri aldık, burada 7 yüz bin metrekarelik zeminin altında arıtma tesisleri yapacağız. Üstünde de 2 bin araçlık açık otopark, 700 araçlık otobüs alanı, trafiği de yerin altına aldığımız da mitingleri yapılabileceği, resmi törenlerin yapılacağı bir nefes alanı, büyük bir alan ortaya çıkacak.”

www.belediyegazetesi.net


 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar