Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Güzelbey, "Hedefimiz Gaziantep’in UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesine Aday olarak girebilmesi"

15 Şubat 2012 Çarşamba 09:39
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, “Unesco Temsilcilerine Gaziantep’in tarihi ve kültürel mirasını bizzat yerinde gösterdik ve Gaziantep’in sahip olduğu önemli yapıların yer aldığı bir listeyi oluşturmak için gerekli çalışmaları yaptık." dedi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ŞubatAyı Meclis Toplantısı'nın 1. bileşimi Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman yaptıkları gibi diğer kurum ve kuruluşların desteğini alarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla Gaziantep’e bir Kültür Boyutu kazandırdıklarını söyleyen Başkan Güzelbey, son bir aylık süreci değerlendirdiği sunumunda, “Kalan 2 yıllık meclis dönemimizde bir nihai hedefimiz var. Bu nihai hedefimiz Gaziantep’in UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesine Aday olarak girebilmesidir. Bildiğiniz gibi UNESCO’nun Kültür Mirası Listesine 2012 yılında Edirne Selimiye Camii ile girdi. Edirne’de yaptığımız incelemelerde Gaziantep’in de Unesco’nun aday listesine girmemesi için bir eksiğinin olmadığını gördük” dedi.

Güzelbey, “Unesco Temsilcilerine Gaziantep’in tarihi ve kültürel mirasını bizzat yerinde gösterdik ve Gaziantep’in sahip olduğu önemli yapıların yer aldığı bir listeyi oluşturmak için gerekli çalışmaları yaptık. Bana sorarsanız başta Kale, Rumkale, Bey Mahallesi ve Zeugma’nın üzerinde çok durdular. Şu geldiğimiz noktada Gaziantep’in aday listeye girme noktasında epey bir yol kat etmiştir. Bundan sora şehrimizdeki STK’ların, diğer kuruluşların, duyarlı insanların kısacası herkesin bunu desteklemesi lazım, çünkü Belediye olarak bir yere kadar bu işi götürebiliriz” diye konuştu.

Başkan Güzelbey, Prof. Dr. Metin Sözen Kültür Evi’nin açılışının ayrı bir önemi olduğuna vurgu yaparak, ‘Bu merkezin sadece Gaziantep değil, Gaziantep’in çevresinde kültürel mirasa sahip kentlerin çalışmalarında da koruma ve uygulama alanlarında eğitimlerin verileceği bir model yer olduğunu’ belirtti.

Asya Belediyeler Forumu, Gazi Muhtar Paşa Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Toplantısı hazırlık çalışmaları ve birçok daha çalışma hakkında bilgiler veren Başkan Güzelbey, Büyükşehir Belediyesi’nin son bir ayı kapsayan çalışmaları hakkında hafızaları tazeledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in Başkanlığını yaptığı meclis toplantısında yoklamanın ardından bir önceki dönem tutanağının oylanması ile maddelerin görüşülmesine geçildi

gaziantep2.20120215094132.jpg

gaziantep4.20120215094153.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu