Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi, Royal Filarmoni Orkestrası’nın verdiği muhteşem konserle kapılarını sanatseverlere açtı

20 Aralık 2011 Salı 21:10
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yanı sıra çok sayıda sinema, tiyatro ve televizyon sanatçısı ve üst düzey seçkin davetlinin katılımı ile gerçekleşen açılışa, basın mensuplarının ilgisi de yoğun oldu.


Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi, Royal Filarmoni Orkestrası’nın 80 kişilik ekibinin verdiği muhteşem konserle kapılarını sanatseverlere açtı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yanı sıra çok sayıda sinema, tiyatro ve televizyon sanatçısı ve üst düzey seçkin davetlinin katılımı ile gerçekleşen açılışa, basın mensuplarının ilgisi de yoğun oldu.
 


Başakşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal, açılış öncesi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı makamında ağırlayarak bir süre sohbet etti. Daha sonra beraber kültür merkezine geçen Bakan Günay, merkezle ilgili Başkan Uysal’dan detaylı bilgi aldı. Kültür merkezinin ihtişamı karşısında büyülendiğini söyleyen Günay, bu merkez için tekrar tekrar Başkan Uysal’ı tebrik etti. Kültür kompleksinin iki katını dolduran konuklar ise açılış öncesinde kokteylde buluşarak konser ve açılış heyecanını paylaştı.

Farklı mimarisi, teknik donanımı ve muhteşem sahnesi ile uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaya aday Kültür ve Sanat Merkezi misafirleri, hazırlıkların bitirilmesinin ardından açılış için salona geçti. Sunuculuğunu televizyonlarda kültür-sanat programlarıyla tanınan Yekta Kopan’ın yaptığı gecenin açılış konuşmasını ev sahibi sıfatıyla Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal yaptı.

Uysal, Filarmoni Orkestrasına yoğun programları arasında Başakşehir’i tercih ettikleri için teşekkür ederek konuşmasına başladı. Kültür-sanat merkezi hakkında bilgi veren Mevlüt Uysal, “Bahçeşehir’in kuruluşunda açıkhava tiyatrosu olarak inşa edilen ve daha sonra bir kültür merkezi olarak kullanılmak amacıyla üstü kapatılan bu mekanın, planlı bir çalışma ile bütün İstanbul’a hitap edecek niteliklere sahip özel bir salona dönüştürüldüğünü” belirtti. 

Uysal şunları kaydetti: “Bu amaçla çıktığımız yolda bugün 1219 kişilik koltuk kapasitesi, orkestra çukuru ve döner platforma sahip 570 m2'lik sahnesi, 350 araç kapasiteli kapalı ve açık otoparkları ile İstanbul'a değerli ve özel bir sanat merkezi kazandırdığımızı düşünüyorum. Bu özel mekanın bundan sonraki kültür sanat faaliyetlerimize bir ivme kazandıracağına inanıyorum."
Kültür merkezinin de içinde bulunduğu Gölet mevkii, rekreasyon anlamında İstanbul'un nadir bölgelerinden olduğunu belirten Mevlüt Uysal, mevcudu 350 dönüm olan bu alanı 1500 dönüme çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını ve burayı bir kültür vadisine dönüştüreceklerini dile getirdi. Uysal, kültür merkezinin bu büyük hedefin ilk adımı olduğunu da sözlerine ekledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da sadece teşekkür etmek istediğini belirterek, Başkan Uysal’a bu büyük eseri İstanbul’a kazandırdığı için tebriklerini sundu. Konuşmaların ardından Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi’ni, koridorlarına kadar dolduran 1600’e yakın sanatseverin alkışları arasında şef Grzegorz Nowak yönetimindeki Londra Kraliyet Filarmoni orkestrası sahne aldı. 80 kişilik orkestra 2 bölümden oluşan unutulmaz performanslarının 1. bölümünde, Mozart Figaro’nun Düğünü: Uvertür Mendelssohn Violin Concerto (Keman Konçertosu) ve 2. bölümünde ise, Tchaikovsky’nin 4. senfonisini seslendirdiler.

basak4.20111220211238.jpg

basak2.20111220211300.jpg

basak3.20111220211321.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar