Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağcılar Belediyesi Kazakistan ve Kırgızistan’da kurduğu iftar sofralarının ardından Almanya’da da iftar sofrası kurdu

24 Ağustos 2011 Çarşamba 08:28
Bağcılar Belediyesi Kazakistan ve Kırgızistan’da kurduğu iftar sofralarının ardından Almanya’da da iftar sofrası kurdu. Almanya’nın Hamm kentinde gerçekleştirilen iftar programına, başta gurbetçi vatandaşlarımız olmak üzere farklı etnik ve dini guruplardan çok sayıda kişi katıldı.

Bağcılar Belediyesi Kazakistan’ın Almaata, Çimkent ve Türkistan şehirleri ile Kırgızistan’ın Bişkek kentinde kurduğu iftar sofralarının ardından şimdi de Almanya’nın Hamm kentinde iftar programı düzenlendi. Hamm Belediyesi’nin Pauslus Kilisesi Pazar Meydanı’nda kurduğu etkinlik alanında düzenlenen iftar programına, başta bu şehirde yaşayan Türkler olmak üzere, değişik dini ve etnik gruplardan çok sayıda kişi katıldı.

Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger- Petermann’a teşekkür eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Burada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Sayın Başkana inançlara ve insanlara karşı duymuş olduğu engin hoşgörüsünden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Çağırıcı, Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger-Pezermann’a bir de ortak park projesi teklifinde bulundu. “Park bizden filler sizden” diyen Çağırıcı, Bağcılar’da kurulacak parka Hamm Büyükşehir Belediyesi’nin de şehrin sembolü olan fil heykelleri yapmasını istedi.

Programa, belediye başkanlığı döneminde Almanya iftarlarını başlatan AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık da katıldı. Kıyıklık yaptığı konuşmada özellikle barış ve kardeşlik vurgularında bulundu. Hamm Belediyesi ile Bağcılar Belediyesi’nin kardeş olduğunu hatırlatan Kıyıklık, “Dünyada savaşlar için çok para harcanıyor. Oysa ki barış ve dostluk için hiç para harcamaya gerek yok” diye konuştu.

Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann da yaptığı konuşmada, Bağcılar Belediyesi ile ilişkilerin, ortak çalışmalarla da iyi bir noktaya geldiğini vurguladı. “Dostluklarımız ebedi olsun” diyen Petermann, “İlişkilerimizin bu noktaya gelişinde büyük desteği olan Sayın Feyzullah Kıyıklık’a ve Sayın Lokman Çağırıcı’ya çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 200 bin nüfusu olan Almanya’nın Hamm kenti, Türkler başta olmak üzere farklı ülkelerden çok sayıda göçmenin de yaşadığı bir şehir. Sembolü fil olan Hamm, belediye özellikle Ramazan ayında Müslümanların etkinlik yapabilmesi için imkanlar sağlıyor. Hamm Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan ayı için Aziz Paulas Kilisesi avlusunda oluşturduğu etkinlik alanında Müslümanlar bir ay boyunca iftar programları ve kültürel etkinlikler düzenleyebiliyor.

bagcilar2.20110824083209.jpg

bagcilar3.20110824083225.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu