Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağcılar Belediyesi, 10 bin Bağcılarlıyı Edirne’ye götürecek

05 Mayıs 2013 Pazar 23:56
Bağcılar Belediyesi, Balkan Savaşları’nın sembol şehirlerinden biri olan ve çok sayıda Osmanlı eserinin bulunduğu Edirne’ye gezi düzenliyor. Yaklaşık 2 ay devam edecek gezi kapsamında 10 bin Bağcılarlı Edirne’ye götürülecek.

Bağcılar Belediyesi, Balkan Savaşları’nın sembol şehirlerinden biri olan ve çok sayıda Osmanlı eserinin bulunduğu Edirne’ye gezi düzenliyor. Yaklaşık 2 ay devam edecek gezi kapsamında 10 bin Bağcılarlı Edirne’ye götürülecek. Balkan Şehitliği başta olmak üzere, Edirne’nin önemli tarihi mekanları ziyaret edilecek.
Bağcılar Belediyesi, Çanakkale ziyaretlerinin ardından Edirne’ye de gezi düzenlemeye başladı. Her yıl Çanakkale Şehitliği’ne 12 bin Bağcılarlıyı götüren Bağcılar Belediyesi, bu yıl Edirne’ye de gezi başlattı. Yaklaşık iki ay boyuncunca devam edecek gezi kapsamında 10 bin Bağcılarlı’nın Edirne’ye götürülmesi hedefleniyor.
Uzman rehberler eşliğinde gerçekleştirilen gezide katılımcılara özellikle Balkan Şehitliği ve Edirne Savunması’na ilişkin bilgiler veriliyor. Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii ile II. Beyazıd Külliyesi ve Şifahane’yi gezen Bağcılarlılar, Edirne’nin diğer tarihi mekanlarını da ziyaret ettikten sonra İstanbul’a dönüyor.
Geleceğe emin adımlarla yürüyebilmek için geçmişin iyi bilinmesi gerektiğini söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Tarihimizi iyi bilmemiz gerekiyor. Yakın tarihimizde çok acı kayıplarla sonuçlanan Balkan Savaşları ve Çanakkale Savaşı var. Belediye olarak uzun yıllardır Çanakkale Şehitliği’ne geziler düzenliyorduk. Bu yıl Edirne’ye de benzer içerikli gezilerimizi başlatmış olduk. Balkan Savaşları özellikle sonuçları itibariyle belki Çanakkale Savaşı’ndan daha önemli ancak toplumumuzda çok fazla bilinmiyor” dedi.
Bağcılar Belediyesi geçtiğimiz yıl Balkan Savaşları’nın 100. Yıl dönümü dolayısıyla Kırklareli Üniversitesi ve Bağcılar Rumeli Balkan Trakya Platformu ile ortaklaşa Uluslararası Balkan Savaşları Sempozyumu’nu düzenlemişti. Gezi ile özellikle Balkan Savaşları’nın yıkıcı etkilerine dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

bagcilar2.20130505235946.jpg

bagcilar3.20130506000003.jpg

bagcilar4.20130506000020.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu