Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aydın Belediyesi'nce yaptırılan Sultan Alparslan heykeli dünyanın ikinci büyük şaha kalkmış at heykeli oldu

27 Ağustos 2013 Salı 09:13
Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, heykelin etüt çalışmalarının Adnan Menderes Üniversitesi'ne yaptırıldığını hatırlatarak, "Anadolu'nun kapılarını Türklere açan büyük komutan Sultan Alparslan'ı Aydın'da yaşatacağız" dedi

Aydın Belediyesi tarafından heykeltraş Mustafa Tunçay'a yaptırılan Sultan Alparslan heykeli düzenlenen törenle açıldı. Heykelin, dünyanın ikinci büyük şaha kalkmış at heykeli olduğunu söyleyen heykeltraş Mustafa Tunçay, "8 ayda tamamladığımız bu heykelin büyüğü Üsküp'te. Aydın dünyanın ikinci büyük heykeline kavuştu" dedi. Heykelin açılışını yapan Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da, "Anadolu'nun kapılarını açan büyük komutanı Aydın'da yaşatacağız" diye konuştu.

Anadolu'nun kapılarının Türklere açılan savaş olan Malazgirt Meydan Muhaberesi'nin 942'inci yıldönümünde, Aydın'ın en büyük Malazgirt Meydanı'na Sultan Alparslan'ın heykeli dikildi. Heykelin açılışına Aydın Vali Vekili Halil Canavar, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, heykelin etüt çalışmalarının Adnan Menderes Üniversitesi'ne yaptırıldığını hatırlatarak, "Anadolu'nun kapılarını Türklere açan büyük komutan Sultan Alparslan'ı Aydın'da yaşatacağız.

Aydın'ın en büyük meydanı olan Malazgirt Meydanı bu heykel ile anılacak" diye konuştu.Heykeli yapan heykeltraş Mustafa Tunçay, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olduğunu belirterek, "8 ayda tamamladığımız bu heykel toplamda 15 metre. Sadece atın büyüklüğü 8 metre. 10 ton çamur kullandığımız bu heykel aynı zamanda dünyanın Üsküp'te bulunan heykelin ardından ikinci büyük şaha kalkmış at heykeli" dedi. Tören Zeybek oyunlarının oynanması ve lokma hayrı ile sona erdi.

aydin2.jpg

aydin3.jpg

aydin4.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu