Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ataşehir Belediyesi Türkiye’nin ilk “Özel Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü”nü kuruyor

11 Şubat 2012 Cumartesi 18:46
Ataşehir Belediyesi ve AKUT arasında imzalanacak olan protokol ile Türkiye’nin ilk Afet ve Acil Durum Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Ataşehir’de kuruluyor.

Ataşehir Belediyesi ve AKUT arasında imzalanacak olan protokol ile Türkiye’nin ilk Afet ve Acil Durum Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Ataşehir’de kuruluyor.

Deprem kuşağında olan Türkiye’de yaşanan depremlerde büyük can ve mal kayıpları oluyor.

Son olarak Van’da yaşanan büyük depremin ardından olası bir İstanbul depremini en az zararla atlatmak için kolları sıvayan Ataşehir Belediyesi, AKUT ile yaptığı görüşmelerin sonucunda Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Ataşehir kriz merkezinin bulunduğu alanda Afet ve Acil Durum Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nü kuruyor. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile AKUT Başkanı Nasuh Mahruki’nin de katılımı ile 13 Şubat Pazartesi saat 10.00’da Ataşehir Marriot Hotel’de iki kurum arasında imzalanacak olan protokol ile hayata geçirilecek.

ENSTİTÜ NELER YAPACAK

AKUT Ataşehir Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapacak. Enstitüde,  profesyonel arama-kurtarma ekipleri yetiştirilecek. Ayrıca çocuklara ve yetişkinlere temel afet bilinci eğitimleri verilecek. Böylece doğal afetlerde artık daha çok hayat kurtulacak!

AKUT Ataşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Eğitim Enstitüsü’nün temel amacı;
-    Risk ve afet eksenli bilimsel araştırmalar gerçekleştirmek,
-    Farklı bilimsel disiplinlerden bu eksende çalışanları bir araya getirerek bilgi üretmek,
-    Türkiye Afetler ve Kazalar Arşivi oluşturmak,
-    Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek olacak.

İstanbul’da unutulmaya başlanan ancak Van’da yaşanan felaket sonrasında yeniden canlanan deprem hassasiyetini ve bilincini en üst seviyede tutarak, sürekli kılmak isteyen Ataşehir Belediyesi’nin AKUT ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucu kurulan enstitüde ayrıca;
-    Ataşehir’deki 60 ilköğretim okulunda eğitim gören tüm öğrencilere temel afet bilinci eğitimi verilecek.
-    Ataşehir’in makro ve yerel afet - acil durum planları hazırlanacak.
-    Risk analizleri ve kentsel risk planlaması yapılacak.
-    Kent meydanı içinde oluşturulacak alanlarda halka açık eğitimler düzenlenecek, Ataşehir Belediyesi bünyesinde afet arama-kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere profesyonel bir ekip oluşturulacak.

Bu eğitimler çerçevesinde 2012 yılı içinde Ataşehir’de yaşayan 5 bin kişiye afet ve acil durum eğitimi verilmiş olacak. Ataşehir Emniyet Müdürlüğü karşısındaki ek hizmet binasında eğitim çalışmalarına başlayacak enstitüde, bir enkaz simülasyon alanı da yer alacak.

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar