Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği’nce Adana2da düzenlenen toplantıda KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan konuştu

16 Ekim 2011 Pazar 19:58
Anadolu Girişimci İşadamları Derneği’nce düzenlenen Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, KOSGEB Müdürü Hamit Sucu, Kızılay Şube Başkanı Ramazan Saygılı, AGİD Adana Şube Başkanı Ahmet Coşkun ile işadamı ve sanayiciler katıldı.

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği’nce düzenlenen “Başarılı Girişimciler Deneyimlerini Paylaşıyor” toplantısında KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan konuştu. Toplantıya Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, KOSGEB Müdürü Hamit Sucu, Kızılay Şube Başkanı Ramazan Saygılı, AGİD Adana Şube Başkanı Ahmet Coşkun ile işadamı ve sanayiciler katıldı.

Hilton Oteli’nde düzenlenen toplantıda konuşan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, günümüz ekonomik koşullarında artık üretimden çok ürettiğini pazarlamanın öneminin arttığına dikkat çekti. İşletmelere projelerine göre özel destekler verdiklerini belirten Kaplan, işletmelerin kendilerini büyütmek için çaba göstermesi gerektiğini anlattı.

Kaplan, “Ne üretiyorsan üret, pazarlamadıktan sonra bir kıymeti harbiyesi yok. Mucit macit de olsan uçak yapsan, satamadıktan sonra başına bela olur. Devir artık pazarlama devri, Müşterini analiz edeceksin üretimini ona göre yapacaksın” dedi.

KOSGEB için pazar bulmanın destek olmaktan daha önemli olduğunu vurgulayan Kaplan, işletmelere 150 bin liraya kadar hibe desteği verdiklerini anlattı.

Pazarlanabilir yenilik yapan firmaların AR-GE çalışmalarına 1 milyon liraya kadar destek verdiklerini dile getiren Kaplan, şunları söyledi;

“Zaman zaman başka şubemiz yoktur yazan bir işletme görüyorum. Bu işletmeler kendini neden büyütmek istemez, artık küçük olsun benim olsun devri bitmiştir. Ayakta kalmanın yolu işbirliği yapabilmekten geçiyor. Dükkanını kapat demiyoruz ama, başkalarıyla da ortaklık yaparak kendini büyüt. Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli yüzde 95 işletme 1 ile 5 kişi arasında işçi istihdam ediyor. Bu ortaklık ve yeni pazarlarla neden artmasın. Birlikte daha güçlü olmanın yollarını aramak zorundayız. Köfte yapan küçük bir işletme formülünü saklarken diğeri bu lezzeti başkaları da tatmalı diyerek her yere şubeler açıyor”.

KOSGEB'in düne kadar 350-400 bin işletmeye destek verirken bugün sayının 3 milyon 200 bine ulaştığını bildiren Kaplan, bunu da değişen ekonomik koşullara özel hazırladıkları değişim projeleriyle sağladıklarını ifade etti.

Kaplan, işletmelerin KOSGEB'e bakış açılarını değiştirdiklerini onların işlerini geliştirmelerine yönelik verdikleri destekleri artık amaç değil araç olarak gördüklerini dile getirdi.

KOSGEB'in girişimcilik ruhunu geliştirmek için 18 ayda 50 bin girişimciye 60 saatlik ders verdiğine dikkat çeken Kaplan, Türkiye'nin bu sayede daha iyi yerlere geleceğine inandığını sözlerine ekledi.

Daha sonra, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş tarafından KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’a plaket verildi. Programaın sponsorları Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci’ye plaketini Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz verirken, Nautilus Yönetim Kurulu Başkanı Levent Urul’a da plaketini AGİD Başkanı Ahmet Coşkun verdi.

Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci de, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’a tarihi Taşköprü’nün siyah-beyaz tablosunu hediye etti.

adana2.20111016200123.jpg

adana3.20111016200143.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar