Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alanında İlk Kaynak Eser : “Emlak Vergisi Hukuku”

17 Temmuz 2012 Salı 00:36
Alanındaki büyük bir eksikliği gidererek geçtiğimiz günlerde Üsküdar Belediyesi çalışanları tarafından yayınlanan “Emlak Vergisi Hukuku” adlı kitap okuyucuyla buluştu. Hazırlıkları 2 yıl süren kitap, emlak vergisi konusunda son 25 yıl içinde yayımlanan tek kitap olma özelliği taşıyor.

Alanındaki büyük bir eksikliği gidererek geçtiğimiz günlerde Üsküdar Belediyesi çalışanları tarafından yayınlanan “Emlak Vergisi Hukuku” adlı kitap okuyucuyla buluştu. Hazırlıkları 2 yıl süren kitap, emlak vergisi konusunda son 25 yıl içinde yayımlanan tek kitap olma özelliği taşıyor. Değişen mevzuat çerçevesinde, mahkeme kararları, özelgeler ve açıklayıcı dipnotlarla hazırlanmış olan kitap, güncel, kapsamlı ve kaynak eser niteliğinde olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Emlak vergisi konusunda uzun zamandır var olan kaynak kitap eksikliğini gideren kitap, 14 bölüm ve yaklaşık 800 sayfadan oluşuyor.

Avukatlar Bilal Can, Zübeyr Bülbül ve Veysel Dağaşan tarafından hazırlanan kitap, yazarlarının görev alanı gereğince gerek belediyeler gerekse serbest piyasada edindikleri bilgi ve tecrübeler çerçevesinde belediyelerin emlak vergisi uygulamalarına çözümler üretiyor.

Değişen kamu yönetimi anlayışına paralel olarak emlak vergisinde yapılan mevzuat değişikliklerinin pratiğe yansıması noktasında gelişen sorunlara çözüm kaynağı olmayı hedefleyen kitap, belediyelerle mükellefler arasındaki davalarda kendini tekrar eden hataların oluşmasını engelleyecek. Kitap aynı zamanda sorunlar ortaya çıkmadan önce çözüm üretilerek yargıya intikal etmeden giderilmesine, yargı aşamasında ise sağlıklı kararların verilmesine katkı sağlayacak.

Belediyeler için önemli bir kaynak eser olma özelliği taşıyan kitap için Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara: “Son yıllarda hukuki anlamda yaşanan değişim ve dönüşümün sonucu olarak biz de hukuki düzenlemeleri inceleyip pratiğe yansıyan yönünü kolaylaştırmak istedik. Etkin, verimli ve adil bir emlak vergisi uygulama sürecinin oluşmasında çok sık karşılaştığımız bilgi, değerlendirme ve başvuru kaynağı ihtiyacını giderecek bu çalışmayı yapan mesai arkadaşlarımı kutluyorum. Kitabın resmi ve özel kurumlar ile yargı mensuplarının ve tüm mükelleflerin işlerini kolaylaştıracağına inanıyorum” dedi.

Kitapla ilgili bilgi görüş ve talepler için emlakvergisihukuku@gmail.com e-posta adresi oluşturulmuş bulunuyor.

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar