Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aksaray Tarım Platformu’ndan Canlı Hayvancılık Fuarı ve Yonca Festivali

23 Ağustos 2017 Çarşamba 15:53
Aksaray hayvancılık, süt ve et teknolojileri, çiftlik ekipmanları, canlı hayvan ırkları fuarı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Aksaray, aynı zamanda ilk kez yapılacak Yonca Festivali’ne de ev sahipliği yapacak

Aksaray Tarım Platformu önderliğinde 24 – 27 Ağustos tarihlerinde organize edilecek olan Aksaray hayvancılık, süt ve et teknolojileri, çiftlik ekipmanları, canlı hayvan ırkları fuarı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin en kaliteli yonca üretim merkezi olan Aksaray, aynı zamanda ilk kez yapılacak Yonca Festivali’ne de ev sahipliği yapacak.

Tarım ve hayvancılık şehri olan Aksaray, Türkiye’nin et ve süt ihtiyacının önemli bir bölümünün üretim merkezi olarak ön plana çıkıyor. Yıllık 200 bin ton yonca üretimi ile Türkiye’nin yonca üretiminin %8,2’ini karşılayan Aksaray, zengin protein yapısına sahip kaliteli yoncası ile ulusal ve uluslararası alanda yoğun talep görüyor. Kaliteli üretim ile her geçen gün yeni yatırımların yapıldığı ilde gerçekleştirilecek Canlı Hayvancılık Fuarı ve Yonca Festivali, 24 Ağustos Perşembe günü Aksaray Ticaret Borsası Tarım Ticaret Merkezi’nde başlayacak. Protokol katılımı ile 25 Ağustos Cuma saat 13:30’da resmi açılışı gerçekleştirilecek olan fuar dört gün sürecek.

150 BİN LİRA DEĞERİNDE ÖDÜL

Çiftçilerin fuara katılımını desteklemek ve kaliteli üretimi teşvik etmek amacıyla 8 farklı kategoride yarışmaların düzenleneceği Aksaray Hayvancılık Fuarı’nda ilk dört dereceyi elde eden çiftçiler birbirinden değerli hediyeler kazanacak. En güzel holstein inek, holstein buzağı, simental buzağı, simental inek, kuzu, koyun ve koçun seçileceği yarışmaların yanı sıra yonca yarışması da düzenlenecek. Yem karma makinesinden römorka kadar farklı hediyelerin bulunduğu yarışmalarda derece elde eden 32 çiftçiye toplam 150 Bin Lira değerinde ödül dağıtılacak.

aksaray2.20170823155453.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu