Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adıyaman'ın Kahta İlçesi'nde minibüscüler pretesto için belediye binasını ateşe verdiler

15 Ekim 2011 Cumartesi 01:22
Kahta Belediyesi'ne gelen şoförler, caddeyi trafiğe kapatıp, bir minibüsü ateşe verdi. Yanan minibüsün belediye giriş kapısını kapatmasının ardından alevler belediye binasını sardı. Yaşanan gerginlik nedeniyle belediyede can pazarı yaşandı.

Adıyaman'ın Kahta İlçesi'nde, ilçede yeni açılan hatlar için 10 yeni minibüsün seferlere başlaması mevcut minibüs şoförleri tarafından protesto edildi. Belediyenin bu yöndeki kararını protesto için bugün Kahta Belediyesi'nin bulunduğu caddeye gelen şoförler, caddeyi trafiğe kapatıp, bir minibüsü ateşe verdi. Yanan minibüsün belediye giriş kapısını kapatmasının ardından alevler belediye binasını sardı. Yaşanan gerginlik nedeniyle belediyede can pazarı yaşandı. Onlarca kişi indikleri giriş kattan açtıkları pencereden kendilerini dışarı atarken, içeride kalanlar ise güvenlik güçlerinin müdahalesinin ardından açılan yollarla yangına müdahale eden itfaiye araçlarının merdiveni ile dışarı çıkarıldı.

Olay öğle saatlerinde, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki 4 katlı Kahta Belediyesi hizmet binası önünde meydana geldi. Kahta Belediyesi, bir süre önce ilçeye yeni açılan caddeler ve hastanenin ilçe merkezi dışına çıkması nedeniyle yeni güzergahlar belirleyip, 3 hat daha açılmasını kararlaştırdı. İlçede ulaşımı sağlayan 40 minibüs sürücüsünün tepki göstermesine rağmen, yeni kurulan bir taşıma kooperatifine belediye tarafından ihale sonrası 10 ek minibüsün ulaşım hizmeti vermesi sağlandı.

Yangında belediye içinde bulunan AK Parti İlçe Başkanı Reşat Turanlı, İl Genel Meclisi Üyeleri Oktay Bakır ve Mustafa Kavak, belediye başkan yardımcıları ve bir çok belediye çalışanı ölümden döndü. Dumandan etkilenen AK Parti İlçe Başkanı Reşat Turanlı ve belediye çalışanları, olay yerine gelen ambulansla Kahta Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi. Kurtarma çalışmaları esnasında bir zabıta çalışanının da ayağı kırıldı. Yangın sonucu binada büyük hasar meydana geldi.

Olay yaşandığı esnada Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı'nın binada olmadığı öğrenildi.

Yangından son anda kurtulan belediye çalışanları ve vatandaşlar yaşanan olaya tepki gösterdi. İçerde mahsur kalan ve son anda kendini dışarı atıp kurtulan İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Kavak, "Minibüsçüler bir anda belediyenin önüne geldiler, minibüsü ateşe verdiler. Çok sayıda insan vardı. Hepsi ölümden döndü. Kimi zehirlendi, kimi kendini aşağı attı. İnsanlık dışı. Böyle hak aranmaz. Böyle şey olmaz. Bu saçma bir eylem. Bunu tasvip etmiyoruz. Bunların cezasını çekmesini istiyorum" dedi.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

kahta2.jpg

kahta3.jpg

kahta4.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar