Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'li Madeline Rogero, Adana'da kadınlara, yerel yönetimlerde nasıl aktif rol alabilecekleri konusunda deneyimlerini aktardı.

31 Ocak 2014 Cuma 21:55
ABD'nin Tennese eyaletine bağlı Knoxville şehrinin ilk ve tek kadın belediye başkanı Madeline Rogero, Adana'da kadınlara, yerel yönetimlerde nasıl aktif rol alabilecekleri konusunda deneyimlerini aktardı.

ABD'nin Tennese eyaletine bağlı Knoxville şehrinin ilk ve tek kadın belediye başkanı Madeline Rogero, Adana'da kadınlara, yerel yönetimlerde nasıl aktif rol alabilecekleri konusunda deneyimlerini aktardı.

ABD Adana Konsolosluğu ile Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın Meclisi'nce davet edilen Rogero, "Siyasette Kadının Yeri ve Önemi" konulu sunum gerçekleştirdi. Sunum öncesi konuşan ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza, ABD'ni uzun yıllar kadınların siyasette daha aktif olmaları konusunda gerek ülke içinde gerekse Türkiye gibi ülkelerde destekleyici çalışma yaptığını söyledi.

Kadınların en az erkekler kadar hatta bazı konularda erkeklerden daha fazla desteklenmesi gerektiğini dile getiren Espinoza, bu sayede kadınları kent yaşamına daha fazla katkı sağlayabileceğini söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Knoxville Belediye Başkanı Madeline Rogero, Tennese eyaletine bağlı 4 şehir bulunduğunu ve içlerindeki tek kadın belediye başkanının kendisi olduğunu dile getirdi. Başkan olmadan önce 10 yıl boyunca Knoxville'de şehir plancılığı ve siyaset üzerine eğitim alıp, sivil toplum hareketlerine katıldığını dile getiren Rogero, "Bir gün bana 'belediye başkanlığı için aday olur musun?' dediler. Rakibim ise 24 yıldır belediye başkanlığı yapmış biriydi. Gerçekten güçlü bir rakipti ama en büyük kusuru beni kendine rakip görmemesiydi. Hatta kendi partimdeki bazı eski kafalılar bile rakibimi destekledi. Buna rağmen seçimlere girdim ve yüzde 59,6'lık sonuçla başkan seçildim. 8 yıl başkanlık yaptıktan sonra 5 yıl ara verdim" diye konuştu.

Son seçimlerde tekrar aday olduğunu ve güçlü rakibi olmasına rağmen seçimleri kazandığını dile getiren Rogero, "Eğer gerçekten hizmet yapmaya istekliyseniz ve gönüllüleriniz varsa bu işi başarabilirsiniz. Ben göreve geldiğimde herkesin ve her kesimin belediye başkanı olacağımı söylemiştim. Görev yaptığım sürede buna gayret gösterdim. Sizler de eğer gerçekten çok isterseniz, gerek yerel gerekse ülke yönetiminde önemli roller alabilirsiniz" diye konuştu.

adana2.20140131215854.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu