Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon, Büyükelçi Ricciardone ve Başkonsolos Kilner iftar öncesi vatandaşlara etli pilav ve çorba dağıttı.

31 Temmuz 2012 Salı 21:13
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, ABD İstanbul Başkonsolosu Scott Frederic Kilner ve aileleri, Üsküdar İskele Meydanı’nda dubada kurulan iftar sofrasına konuk oldular.

Ramazan çadırı geleneğini Türkiye’de ilk kez başlatan ve her gün 25 bin kişiye iftar yemeği dağıtan Üsküdar Belediyesi, önemli bir konuğa ev sahipliği yaptı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, ABD İstanbul Başkonsolosu Scott Frederic Kilner ve aileleri, Üsküdar İskele Meydanı’nda dubada kurulan iftar sofrasına konuk oldular. 
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın ev sahipliğindeki iftar yemeğine konuk olan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon,  Büyükelçi Ricciardone ve Başkonsolos Kilner iftar öncesi vatandaşlara etli pilav ve çorba dağıttı.

İftar öncesi bir konuşma yapan Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, “Ramazan ayının birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını yansıttığını ifade ederken vatandaşlarla birlikte iftar açmanın mutluluğunu yaşadığını” belirtti. Gordon ayrıca Türkiye’ye birçok kez geldiğini ancak böylesine önemli ve anlamlı bir günde Üsküdar’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu sıcak karşılama ve sevgi için gönülden teşekkür ediyorum. 11 ayın sultanı, cömertlik, kardeşlik ve hayırseverlik gibi evrensel değerlerin yaşandığı güzel ve anlamlı bir günde burada bulunmaktan ve bu çatıyı paylaşmaktan onur ve mutluluk duyuyorum”
 
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara yaptığı kısa konuşmada, bir lokma ekmeğin tadını daha iyi hissettiğimiz, bir yudum suyun değerini daha iyi kavradığımız ve bu sayede yüz binlerce aç insanın halinden daha iyi anladığımız bu günlerde birlik ve beraberlik sofrasını Amerikalı misafirleriyle paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.
 
Karagöz-Hacivat oynadılar
 
Yemek dağıtımı sonrası ezanın okunmasıyla birlikte vatandaşların arasında mercimek çorbası, etli nohutlu pilav, tulumba tatlısı, hurma ve ayrandan oluşan menü ile iftar açan Philip Gordon ve beraberindekiler, iftar sonrası Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi’nde yer alan Kitap Fuarı’nı gezip Fasl-ı Ramazan etkinlikleri dâhilinde çocuk eğlencelerine de katıldılar. Sahneye çıkıp Karagöz-Hacivat oyununda rol alan Amerikalı kurmayların sahne performansı tarafından tam not alırken özellikle Büyükelçi Ricciardone’nin güzel Türkçesi seyircilerden büyük alkış topladı.
 
uskudar2.20120731212028.jpg
 
uskudar3.20120731212043.jpg
 
uskudar4.20120731212056.jpg
 
uskudar5.20120731212109.jpg
 
uskudar6.20120731212122.jpg
 
 
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar