Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“7. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günleri” Tepebaşı’nda Başladı

11 Eylül 2012 Salı 17:19
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün himayesinde, Beyoğlu Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle 11-23 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün himayesinde, Beyoğlu Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle 11-23 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek  “7. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günleri” Tepebaşı’nda (TRT yanı) başladı. Türkiye’nin 33 ilinden 65 el sanatları ustasının katıldığı organizasyonda Türk Sanat ve Türk Halk Müziği’nin sevilen isimleri her akşam konser verecek

“7. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günleri” düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Tepebaşı’nda (TRT Yanı) 13 gün sürecek geleneksel el sanatları günlerinin etkinlik alanında düzenlenen basın toplantısına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç.Dr. Ahmet Arı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Dr. Haluk  Dursun katıldı.
Demircan: Bu Etkinlik Anadolu’nun Ruhunu ve Kalbini Anlatıyor

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan geleneksel el sanatları günlerinin önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Yedincisi düzenlenen geleneksel el sanatları günlerinin Anadolu’nun ruhunu ve kalbini anlattığını belirten Demircan,”Bu etkinlik,  asırlarca, ilmek ilmek dokunan kültürü, yaşam telakkisini aktarıyor. Göz nuruyla, sebatla, şevkle inşa ettiğimiz medeniyeti anlatıyor” dedi. Geleneksel el sanatlarına önem verilmesi gerektiğini ifade eden Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü; Tezhibin verdiği ilhama meftunuz. Körüklü çizme, onurumuza meşruiyet katıyor. İşlemeli bir bıçakla soyulan meyve daha leziz. Sırma nakışlı perdeler mahremiyete zarafet katıyor. El işi, desenli bastonlar, ihtiyarlığın töhmetini gideriyor, bilgeliği perçinliyor. Renkli camlar, yumuşacık, nakışlı deriler, boncuklu yazmalar, Edirnekâri ahşap yüzeyler, çömlekler, minyatürler, mutteka yani derviş asası, oltu taşı tespihler, sivri uçlu çarıklar, keçeler, kispetler. Anladık ki bunların her biri, hayatımıza canlılık temin eden değerlermiş. Hepsi, meğer Anadolu’muzun can damarlarıymış. 7. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günlerinde 13 gün boyunca Beyoğlu’nda bu güzellikleri bir şifalı şelaleden kana kana su içer gibi içeceğiz. Bu etkinliğin yedincisini gerçekleştirmekten büyük sevinç duyuyorum. 65 ustamızı burada ağırlamak bana heyecan ve gurur veriyor.”

Türkiye’nin 33 İli Beyoğlu’nda

13 gün sürecek geleneksel el sanatları günlerinin bu yılki temasını Geleneksel Türk El Sanatları’nda önemli bir yeri olan Hat ve Tezhip sanatı oluşturuyor.  Adıyaman, Afyon, Ankara, Antakya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kütahya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Mersin, Muğla, Osmaniye, Sakarya, Şanlıurfa, Zonguldak ve Tokat bu yıl geleneksel el sanatları günlerine katılan iller.

Sanata ve Sanatçıya Tam Destek
Her yıl yoğun ilgiyle takip edilen organizasyona bu yıl Türkiye’nin 33 ilinden toplam 65 sanatkâr katılıyor. Sanatçılar, etkinlik alanında geleneksel mimariye uygun hazırlanan stantlarda13 gün boyunca sanatlarını icra edecek hem de unutulmaya yüz tutan geleneksel el sanatlarını yeniden zihnimize yerleştirecekler. Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını desteklemek amaçlı etkinlikte sanatçılar her yıl olduğu gibi bu yılda organizasyon süresince el emekleri ve göz nuru sanatlarını sergiledikleri stantlara herhangi bir ücret ödemeyecek. Stantlarında üretim yapacak sanatçılar ziyaretçilere el sanatlarının tezgâhtaki üretimini yerinde görme fırsatı sunarken satış yapma imkanı da bulacak. Geleneği geleceğe bağlayacak 13 özel günde, sedef, kispetçilik, keçecilik, lüle taşı, oltu taşı, gümüş, hat, çarık, bakır, mutteka, çini, deri, kazaz, sim sırma, tel kırma, tezhip, minyatür, kündekari, edirnekari, çömlek, kutnu dokuma, el dokuma, ipek dokuma, kilim dokuma, cam işleme, taş işleme, bıçak işleme, ahşap işleme, baston işleme, yemeni, körüklü çizme, baskı yazma, tel kırma görücüye çıkacak.

Tepebaşı’nda Her Akşam Ezgilerimiz Sahne Alacak
Geleneksel Türk El Sanatları’nı ve sanatkârlarını İstanbullularla buluşturacak “7.Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günleri”nde her akşam ücretsiz konserler düzenlenecek. Müziğin tüm renklerinin ve seslerinin yankılanacağı konserlerde Türk Sanat ve Türk Halk Müziği’nin sevilen isimleri sahne alacak. 11 Eylül Salı akşamı Özdemir Erdoğan açılış konseriyle başlayacak konserlerde, Coşkun Sabah, Zekai Tunca, Sümer Ezgü, Alp Arslan,  Uğur Murathan, Okan Murat Öztürk, Muammer Ketencioğlu, Fatma Koçel, Levent Karadeniz, Erdal Akkaya ve Muzaffer Özdemir birer konser verecek.  Konserler etkinlik alanında saat 20.30’da başlayacak.

beyoglu2.20120911172347.jpg

beyoglu3.20120911172418.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar