Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

47 üye ülkeden temsilcinin bulunduğu “Avrupa Konseyi Roman Konularında Uzmanlar Komitesi”, Üsküdar’da incelemelerde bulundu

23 Kasım 2011 Çarşamba 09:08
Avrupa Birliği Konseyi bünyesinde oluşturulan ve 47 üye ülkeden temsilcinin bulunduğu “Avrupa Konseyi Roman Konularında Uzmanlar Komitesi”, Üsküdar’da incelemelerde bulundu.

Avrupa Birliği Konseyi bünyesinde oluşturulan ve 47 üye ülkeden temsilcinin bulunduğu “Avrupa Konseyi Roman Konularında Uzmanlar Komitesi”, Üsküdar’da incelemelerde bulundu. Üye ülkelerin Romanlara yönelik politikaları konusunda tecrübe paylaşımı yapmak ve üç senelik bir süre zarfında Avrupa geneli için rehber ilkeler oluşturmak amacıyla çalışan Konsey, Üsküdar Belediyesi’nin sokaklarda çalışan Roman çocuklarına yönelik geçen yıl hizmete aldığı “Çocuk Eğitim Merkezi”nde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alarak Roman vatandaşların yaşadığı Üsküdar Selami Ali Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.

Heyet başkanlığını yürüten ve aynı zamanda Makedonya Çalışma Bakan Yardımcısı Mabera Kamberi’nin yaptığı, aralarında Almanya, Lüksemburg, Hollanda, İsveç ve İspanya gibi ülkelerin temsilcilerinin de yer aldığı heyet, daha sonra Roman vatandaşların yaşadığı Selami Ali Mahallesi’ni ziyaret etti. Burada Roman vatandaşlar tarafından davul zurna ile karşılanan heyet üyeleri, evleri gezerek vatandaşların sorunlarını dinledi. Heyet, Üsküdar Belediyesi tarafından Roman çocukları için yapılan futbol sahasını da gezdiler.
 
Avrupa Konseyi Roman Konularında Uzmanlar Komitesi Başkanı Mabera Kamberi, incelemeleri sonrasında yaptığı açıklamada Roman vatandaşların genel durumları itibariyle gayet iyi bulduklarını ve hazırlayacakları raporda bu durumu belirteceklerini, başta çocuklar olmak üzere Roman vatandaşlara yönelik yapılan yatırımları da değerlendiren Kamberi, Üsküdar Belediyesi’nin Avrupa Birliği kriterlerine uygun olarak çalışmalar yürüttüğünü görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.
 
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ise böylesine önemli bir heyetin ziyaretinden son derece mutluluk duyduklarını, kendilerine Roman vatandaşlara yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunduklarını, yapılan yatırımların artarak devam etmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını belirtti. Başkan Kara sokaklarda çalışan çocuklara yönelik yaptıkları çalışmalar nedeniyle Roman Uzmanlar Komitesi’nden teşekkür aldıklarını söyledi.
 
Üye ülkelerde Roman konularında çeşitli kamu kurumlarında çalışan temsilcilerin yer aldığı komisyon, aynı zamanda Birleşmiş Milletler, Avrupa Komisyonu ve Uluslararası Af Örgütü gibi organizasyonlarda komisyon üyeleri olarak görev yapıyor.
 
uskudar2.20111123091753.jpg
 
uskudar3.20111123091821.jpg
 
uskudar4.20111123091844.jpg
 
uskudar5.20111123091908.jpg
 
uskudar6.20111123091932.jpg
 
uskudar7.20111123091955.jpg
 
www.belediyegazetesi.net
 
 
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar