Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘1. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’ (FotoFest), Cumhuriyet Caddesi’nde yapılan coşkulu bir yürüyüşle başladı

15 Ekim 2011 Cumartesi 21:51
Bursa’yı ve Bursalıları fotoğraf sanatının en güzel renkleriyle bir araya getirmek amacıyla Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘1. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’ (FotoFest), Cumhuriyet Caddesi’nde yapılan coşkulu bir yürüyüşle başladı

Türkiye’de ilk kez düzenlenen FotoFest, 15-23 Ekim tarihleri arasında Bursa’da renkli görüntülere sahne olacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve BUFSAD işbirliğiyle düzenlenen Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret Borsası'nın ana sponsorluğunda, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) destekleriyle hayata geçirilen festival, Türkiye’nin ve dünyanın önemli fotoğrafçılarını Bursa’da buluşturuyor. Merih Akoğul’un sanat yönetmenliği ve şef küratörlüğünü, Jason Eskenazi’nin uluslararası fotoğrafçılar küratörlüğünü, Laurence Cornet’in uluslararası fotoğrafçılar yardımcı küratörlüğünü ve BUFSAD Başkanı Utku Kaynar’ın da genel koordinatörlüğünü üstlendiği FotoFest fotoğraf tutkunlarını bir araya getirdi.

 

 

“Bursa, her yönüyle Türkiye’nin cennet köşesi”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sembolik film şeridinin kesilmesiyle açılışı yapılan festivalin Bursa’ya renk kattığını söyledi. Bursa’da tarihle sanatın buluştuğunu anlatan Başkan Altepe, “Kültür ve medeniyet kenti, tarih başkenti Bursa olarak her konuda ilkleri başlatıyoruz. FotoFest de bu ilklerden biri. Bursa’da güzel mal var, kumaşımız güzel. Bursa, her yönüyle Türkiye’nin cennet köşesi. Şehrin her yanı kent hazineleriyle dolu” dedi.

Başkan Altepe, Bursa’nın bugüne kadar yeterince tanıtılmadığına işaret ederek, “Bursa’nın en iyi şekilde tanıtılması için hamleyi başlattık. Kültürel etkinliklerle sanatın nabzı Bursa’da atacak. FotoFest boyunca dünyanın güzellikleri Bursa’da sergilenecek” diye konuştu.

 

“Bursa’da fotoğraf sanatçılarının aradığı her şey var”

Bursa Valisi Şahabettin Harput da tarih, kültür, otomotiv, tekstil kenti gibi birçok unvanı bulunan Bursa’nın FotoFest sayesinde ‘Fotoğraf kenti’ ünvanına da kavuştuğunu söyledi. Vali Harput, “Fotoğraf pek çok şeyi ölümsüzleştiren, izleyende kalıcı etkiler oluşturan farklı bir çalışmadır. Bursa’da fotoğraf sanatçılarının aradığı her şey var. Dağı, denizi, çiçeği, şelalesi… vs. Ancak Bursa’da yaşayan insanlar bile burada var olan zenginliklerin çoğundan habersiz. Bizlerden sonraki nesillere bu değerleri yaşarmak için sorumlulukla görevimizi yerine getirmeliyiz. Bursa’da tüm dünyanın istifade etmesi gereken güzellikler var” diyerek, dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerin de olduğu festivalin Bursa’yı dünyaya daha çok tanıtacağını dile getirdi.

 

İrgil, festival heyecanını anlattı

Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ceyhun İrgil de festivalin önemine dikkat çekerek, “FotoFest için uzun süredir bir konuşma hazırlamıştım ama buna gerek kalmadı. Cumhuriyet Caddesi’nde yaptığımız yürüyüş, bütün festivali özetleyen bir yürüyüş oldu. Ben, hiçbir zaman Bursa’da sivil bir sanatsal etkinliğe bu kadar büyük coşku ve katılım görmemiştim” dedi.

Festival sayesinde Kanada, Hindistan, Bagladeş ve Japonya’dan da fotoğraf tutkunlarının kente geldiğini söyleyen İrgil, “Bursa’da hamam ve hanlarımız vardı ve yenileri de yapılıyor. Zenginlik için buraya misafir lazımdı. Bu kentin turizm ve tanıtımı için üzerimize düşeni yapmalıyız. Bildiğiniz gibi FotoFest, Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilmiş ilk sanatsal etkinliktir. İyi bir ortaklık ve güzel bir proje yaptığımızı  düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

“FotoFest, bir gönül birliğidir”

BUFSAD Yönetim Kurulu Başkanı Utku Kaynar ise düşlerinin gerçekleştiğini anlatarak, “Bursa FotoFest, bir gönül birliğidir. Başkan Altepe’den, ziyaretçilerine kadar tüm katılımcılar için gönül birliğidir. Biz FotoFest ile gönüller yaptık” dedi.

Kaynar, BUFSAD’ın da bu festivalle tescillenen Türkiye’nin en dinamik grubu olduğunu belirtti.

 

“Bursa, fotoğrafın baş şehri”

Bursa FotoFest Genel Sanat Yönetmeni Merih Akoğul da “Doğu ile Batı arasında bir köprü kurarak farklı kültürler bir araya getirildi. Bursa, en unutulmaz en güzel görüntülerin olduğu bir şehir. Fotoğraf da birçok sanat dalını bir araya getiriyor. Artık iddialıyız; Bursa, fotoğrafın baş şehridir” diyerek, küratörü ve sanat yönetmeni olmaktan büyük onur duyduğu Fotofest’in gelecek yıllarda da devam etmesi temennisini konuklarla paylaştı.

Başkan Altepe, daha sonra Cumhuriyet Caddesi’nde açılan sergiyi ilgiyle gezdi. Bursa FotoFest, çok sayıda fotoğraf tutkununu Bursa’da bir araya getirdi. Kentin farklı noktalarında açıkhavada sergilenen fotoğraflar, sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

FotoFest ve program detayları hakkında, http://www.bursaphotofest.org/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

bursa2.20111015215648.jpg

bursa3.20111015215715.jpg

bursa5.20111015215738.jpg

bursa4.20111015215756.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar